Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Snowden má v Rusku nové bydliště, teď hledá práci

Edward Snowden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden. | foto: Reuters

MOSKVA Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden, který ve čtvrtek po týdnech nedobrovolného pobytu na moskevském letišti odjel na utajované místo, se už rozhodl, kde bude v Rusku bydlet.

Řekl to jeho právní poradce Anatolij Kučerena. Místo pobytu muže, kterého kvůli vyzrazení informací o sledování internetu chtějí stíhat Spojené státy, však nadále zůstává v utajení.

Snowden mohl ve čtvrtek po téměř šesti týdnech opustit tranzitní prostor letiště Šeremeťjevo díky tomu, že mu Rusko poskytlo dočasný jednoroční azyl. Nové bydliště už má, potvrdil Kučerena. Nyní však americký uprchlík přemýšlí, co bude v Rusku během svého pobytu dělat.

Kučerena dnes zopakoval, že Snowden je na "bezpečném místě", které ale zůstane v utajení právě s ohledem na jeho bezpečnost. Nyní Snowden podle Kučereny potřebuje po martyriu na letišti čas, aby si rozmyslel, co bude dělat dál. "Jakmile se rozhodne, co bude dělat, doufám, že to sám oznámí," citovala právníka agentura ITAR-TASS. Kučerena očekává, že Snowden v blízké budoucnosti promluví s novináři.

ČTĚTE TAKÉ:

Azyl Američanovi umožňuje ucházet se v Rusku o práci, byť s určitými omezeními. "Snowden má stejné právo na zaměstnání, jako ruský občan, s výjimkou toho, že nesmí pracovat jako státní zaměstnanec nebo u bezpečnostních složek," řekl imigrační úředník Bachrom Ismajlov.

Článek 14 ruského zákona o dočasném azylu dále praví, že azylant má právo na pomoc při vycestování z Ruska. Podle Ismajlova může tato asistence spočívat například i ve vydání cestovního dokladu, ten se ale obvykle osobám s dočasným azylem neposkytuje. Azyl Snowdenovi nedávno nabídly tři latinskoamerické státy - Venezuela, Nikaragua a Bolívie. Snowden v polovině července prohlásil, že chce navštívit všechny tyto země. Podle Kučereny to už ale neplánuje.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...