Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

"Snowden může být pro Američany noční můrou, dokumentů má spoustu"

Svět

  15:01
LONDÝN - Bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden má mnoho dalších dokumentů, jejichž případné zveřejnění by ještě více poškodilo Spojené státy.

Edward Snowden na letišti v Moskvě mluvil s ochránci lidských práv (snímek z 12. července 2013). foto: Reuters

Uvedl to v rozhovoru pro argentinský tisk americký novinář Glenn Greenwald, který minulý měsíc zveřejnil první Snowdenova odhalení o globálním sledování internetové a telefonické komunikace ze strany USA. "Snowden má dostatek informací k tomu, aby za jednu minutu způsobil více škody, než dokázala udělat jakákoli osoba v dějinách Spojených států. To však není Snowdenovým cílem. Snaží se jen ukázat na rizika, která ve světě představují počítačové programy používané lidmi, kteří nevědí, čemu se vystavují, a vědomě se nevzdali ochrany svého soukromého života," řekl Greenwald, který žije v Brazílii a píše pro britský deník The Guardian.

ČTĚTE TAKÉ:

Snowdena doprovází na každém kroku Assangeova milenka

Edward Snowden na letišti v Moskvě. Po jeho pravici sedí Sarah Harrisonová, milenka Juliena Assange, která Snowdena doprovází na každém kroku.

Americký novinář je prý stále v kontaktu se Snowdenem, kterého chtějí dostat Spojené státy kvůli jeho údajné špionáži a který je zablokován od 23. června v tranzitu moskevského letiště Šeremeťjevo. Snowden v pátek oznámil, že hodlá požádat Rusko o dočasný azyl a poté odcestovat do Latinské Ameriky, kde mu Bolívie, Venezuela a Nicaragua nabídly politický azyl.

Moskva zvažuje případné poskytnutí útočiště a čeká na příslušnou formální žádost Snowdena. Proti možnému azylu USA protestují a žádají Moskvu o vydání Američana.

Greenwald připustil možnost, že by se někdo mohl pokusit Snowdena zabít. Bývalý spolupracovník Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Snowden však podle novináře již poskytl dokumenty několika osobám ve světě. "Americká vláda se musí denně modlit, aby se Snowdenovi nic nestalo. Kdyby se mu totiž něco přihodilo, tak by veškeré informace byly zveřejněny, což by bylo pro USA zlým snem," uvedl novinář v rozhovoru, který o víkendu zveřejnil argentinský list La Nación.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...