Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Snowden už azyl v Rusku nechce. Jinde ho ale nechtějí

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden stále zůstává v tranzitu na moskevském letišti. Svou žádost o udělení azylu v Rusku ale sám stáhl, když se dozvěděl o podmínce prezidenta Vladimira Putina, že by musel ukončit "protiamerickou činnost". Uvedl to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Snowden se přiznal, že prozradil médiím podrobnosti o utajovaném vládním programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Americké ministerstvo spravedlnosti ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. V současnosti se nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště a nemůže odletět, neboť mu USA zrušily platnost cestovního pasu.

Uprchlík, který je v USA stíhán za prozrazení tajných informací, mezitím požádal dvě desítky dalších zemí o azyl. Některé jej už odmítly, leckdy z formálních důvodů, jiné tvrdí, že žádost dosud nedostaly. Podle agentury AFP Snowden až dosud ze žádné země kladnou odpověď nedostal.

Ruské noviny informují o Snowdenově případu.

Ruské noviny informují o Snowdenově případu.

Podle agentury DPA Snowden takto žádosti poslal Bolívii, Brazílii, Číně, Ekvádoru, Finsku, Francii, Indii, Itálii, Irsku, Islandu, Kubě, Německu, Nikaragui, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Rakousku, Rusku, Španělsku, Švýcarsku a Venezuele.

Podle serveru WikiLeaks, který Američanovi poskytuje právní podporu, z těchto zemí zatím azyl výslovně odmítly Brazílie, Finsko, Německo, Indie a Polsko. Úřady Ekvádoru, Islandu, Norska, Rakouska, Španělska a Švýcarska oznámily, že žádost o udělení azylu Snowden musí podat na jejich území, což je v jeho momentální situaci nemožné.

Ruský azyl odmítl sám Snowden. Venezuelský prezident Nicolás Maduro opakovaně ujistil, že jeho země je ochotna Snowdena přijmout. Ostatní státy zatím na žádost o azyl nereagovaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Otevřený dopis zaslal dnes z virginského města McLean svému synovi do Moskvy Edwardův otec Lonnie Snowden. Pochválil ho za to, že "vyzval americký lid, aby se postavil rostoucímu nebezpečí tyranie". Dopis Snowden starší sepsal přesto, že ho syn údajně z Moskvy vyzval, aby se veřejných projevů zdržel.

Lonnie Snowden minulý týden americké televizi NBC řekl, že jeho syn sice technicky americké zákony porušil, ale americkému lidu se nezpronevěřil a že ho vedla dobrá vůle. Kritizoval přitom personál serveru WikiLeaks, který prý jeho syna nevede dobrým směrem. Právník Snowdena staršího Bruce Fein dnes novinářům řekl, že Snowden starší se chce spojit se svým synem bez zprostředkovatelské pomoci WikiLeaks.

Dopis Snowdena staršího

V dopise synovi Lonnie Snowden uvedl, že Edwardův čin "probudil z hlubokého spánku dohled Kongresu nad zpravodajskými službami". Národ se podle něj teď zabývá otázkou, zda by Američané neměli mít právo žít bez neodůvodněného vládního špehování.

Snowden se přiznal, že prozradil médiím podrobnosti o utajovaném vládním programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Americké ministerstvo spravedlnosti ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. V současnosti se nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště a nemůže odletět, protože mu USA zrušily platnost cestovního pasu.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz