Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Snowden se slitování nedočká, svou šanci promarnil, tvrdí USA

USA

  14:53
WASHINGTON - Dvojice vlivných amerických kongresmanů nevidí žádný důvod ke shovívavosti v případu někdejšího bývalého spolupracovníka americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena. Ten prý svou šanci promluvit před americkým Kongresem promarnil v okamžiku, kdy vyzradil tajné dokumenty o praktikách rozvědky. Rovněž Bílý dům podle BBC trvá na tom, aby se Snowden zodpovídal před americkou justicí.

Edward Snowden foto: ČTK

"Měl možnost vzít telefon a zavolat sněmovnímu výboru pro tajné služby, senátnímu výboru pro tajné služby a říct: Podívejte, mám nějaké informace, které byste měli vidět," prohlásila v rozhovoru pro televizi CBS demokratická senátorka Dianne Feinsteinová, která stojí v čele senátního výboru pro kontrolu činnosti výzvědných služeb.

'Vážně poškodil naši zemi'

"My bychom se s ním určitě sešli, možná (oba výbory) společně, nebo zvlášť, ale sešli bychom se s ním a na ty informace se podívali," dodala Feinsteinová. "To se ale nestalo, nyní je pryč a takto vážně poškodil naši zemi. Myslím, že vůči němu není na místě slitování."

Také republikánský poslanec Mike Rogers, člen sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost, nevidí "žádný důvod" ke shovívavosti se Snowdenem. Pokud podle něj chce ve Spojených státech čelit odpovědnosti za krádež informací, porušení přísahy a vyzrazení tajných dokumentů, bude s ním o tom rád diskutovat, nejdříve ale musí Snowden přiznat, co způsobil.

Možnost mírného přístupu k řešení Snowdenovy otázky nevidí ani úřad amerického prezidenta Baracka Obamy. "Snowden porušil americké zákony. Měl by se vrátit do USA a čelit spravedlnosti," prohlásil mluvčí Bílého domu Dan Pfeiffer.

Němečtí poslanci chtějí pro Snowdena azyl

Muž, kterého americká rozvědka NSA prohlásila za Edwarda Snowdena, na snímku z Moskvy

Snowden se nyní před americkou justicí ukrývá v Rusku, kde získal dočasný azyl. V uplynulém týdnu se v Moskvě sešel s německým poslancem za Zelené Hansem-Christianem Ströbelem, kterému řekl, že je ochoten výměnou za bezpečnostní záruky přijet do Německa a vypovídat o sledování politiků a občanů americkými tajnými službami.

Podle Ströbela by ale Snowden ze všeho nejraději předstoupil před komisi amerického Kongresu. Snowden také prostřednictvím zmíněné schůzky požádal o mezinárodní pomoc a vyzval, aby Spojené státy upustily od jeho stíhání.

Němečtí Zelení a postkomunistická Levice tlačí na vládu, aby udělila azyl bývalému pracovníkovi americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwardu Snowdenovi. Podle dvou menších stran Spolkového sněmu by také vláda nebo parlament měly Snowdena vyslechnout, aby získaly bližší informace o působení americké rozvědky v Německu.

VÍCE ZDE:

Předseda Levice Bernd Riexinger v rozhovoru pro deník Mitteldeutsche Zeitung prohlásil, že Spolkový sněm by měl přijmout usnesení, kterým by kabinet vyzval k udělení azyl Snowdenovi. "Ve Spolkovém sněmu je to 320 ku 311 pro přijetí Snowdena. Tři ze čtyř stran jsou pro," tvrdil Riexinger.

Podle Riexingerova vyjádření by pro udělení azylu Snowdenovi byli kromě Levice i poslanci Zelených a sociální demokracie (SPD). Vyjádření zástupců SPD se ale rozcházejí. Zatímco někteří mluví o Snowdenovi jako o hrdinovi, další se obávají dalšího zhoršení vztahů mezi Německem a USA, které by udělení azylu způsobilo.

"Říkat pravdu není zločin," tvrdí ve svém prohlášení Edward Snowden

Jeden z předních zástupců Zelených Jürgen Trittin ale takový argument odmítá. "Německo-americké vztahy nepoškodí poskytnutí bezpečného pobytu Snowdenovi, poškodila je skandální odposlechová praxe NSA," řekl Trittin týdeníku Der Spiegel.

Trittin také tvrdí, že Snowden si už tím, že zveřejnil informace o sledování lidí v Německu americkými rozvědkami, německý azyl vysloužil. "Ve chvíli, kdy je jasné, že je (Snowden) připraven v Německu vypovídat, se musí spolková vláda jasně zasadit o to, aby se Snowden do Německa dostal," řekl zástupce Zelených.

Zástupci konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se ale k možnému udělení azylu Snowdenovi stavěli zdrženlivě kvůli riziku poškození vztahů se Spojenými státy. Navrhovali, aby místo toho němečtí představitelé vyslechli Snowdena v Rusku, kde bývalý pracovník NSA získal roční azyl.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...