Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Snowden: Američané mě chtějí zabít, NSA provádí průmyslovou špionáž

Svět

  18:47aktualizováno  22:39
BERLÍN - Bývalý pracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden tvrdí, že ho Američané chtějí zabít a že tajná služba NSA provádí ve světě i průmyslovou špionáž. Řekl v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD, která večer vysílala vůbec první televizní interview Snowdena od jeho útěku do Ruska po vyzrazení rozsáhlých sledovacích aktivit NSA.

Edward Snowden foto: ČTK

"Zástupci (americké) vlády mě chtějí zabít," řekl Snowden v rozhovoru s německým reportérem Hubertem Seipelem, jehož natáčení se za konspirativních podmínek uskutečnilo v Moskvě. Jako doklad svého tvrzení Američan uvedl článek na internetové platformě Buzzfeed, jehož autorovi prý členové Pentagonu a NSA líčili, že chtějí Snowdena zlikvidovat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tito lidé - a jsou to zaměstnanci (americké) vlády - říkali, že by mně rádi prohnali kulku hlavou nebo mě otrávili, když bych se vrátil ze supermarketu, a potom sledovali, jak umírám ve sprše," poznamenal Snowden.

Bývalý americký velvyslanec v Berlíně John Kornblum ale odmítl, že by se americké úřady mohly pokusit Snowdena unést nebo dokonce zavraždit. "To vylučuji," prohlásil někdejší diplomat televizním studiu v diskuzním pořadu o Snowdenovi a NSA, v jehož rámci ARD vysílala úryvky z rozhovoru.

O tom, že je údajně jeho život v ohrožení, se Snowden zmínil už dříve i na webu založeném jeho podporovateli. "Jsem si vědom, že můj život je bezprostředně ohrožen, ale nenechám se tím zastrašit," napsal na serveru freesnowden.is.

Průmyslová špionáž

Americkou tajnou službu Snowden v interview pro ARD také obvinil z průmyslové špionáže pro USA. "Když se například u Siemensu objeví informace, které mohou sloužit národním zájmům Spojených států, ale nemají nic společného s národní bezpečností, tak si přesto ty informace vezme," tvrdí americký počítačový expert. Washington už dříve ale popřel, že by NSA v rámci svého celosvětového monitorování telefonické a elektronické komunikace průmyslovou špionáž prováděla.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder tento týden v rozhovoru pro televizní stanici MCNBC naznačil, že je připravený jednat s právníky Snowdena o možnosti jeho návratu z Ruska, kde získal roční azyl. Případnou amnestii pro třicetiletého Američana však předem odmítl. Snowdenova advokátka Jesselyn Radacková ale dnes návrat svého klienta do Spojených států bez zajištěné amnestie vyloučila.

Bývalý spolupracovník NSA je ve vlasti obviněný ze špionáže a krádeže dokumentů, za což mu hrozí 25 až 30 let vězení, případně doživotí. Americké úřady mu zrušily pas a žádají o Snowdenovo vydání z Ruska.

Snowden už dříve uvedl, že by se domů vrátil rád, ale nyní to udělat nemůže, protože by ho tam prý nečekal spravedlivý proces. Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov tento týden na ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že pokud bude Snowden stát o prodloužení azylu, který mu v Rusku vyprší v srpnu, Moskva mu vyhoví.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.