Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Snowden: Američané mě chtějí zabít, NSA provádí průmyslovou špionáž

Edward Snowden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden | foto: ČTK

BERLÍN Bývalý pracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden tvrdí, že ho Američané chtějí zabít a že tajná služba NSA provádí ve světě i průmyslovou špionáž. Řekl v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD, která večer vysílala vůbec první televizní interview Snowdena od jeho útěku do Ruska po vyzrazení rozsáhlých sledovacích aktivit NSA.

"Zástupci (americké) vlády mě chtějí zabít," řekl Snowden v rozhovoru s německým reportérem Hubertem Seipelem, jehož natáčení se za konspirativních podmínek uskutečnilo v Moskvě. Jako doklad svého tvrzení Američan uvedl článek na internetové platformě Buzzfeed, jehož autorovi prý členové Pentagonu a NSA líčili, že chtějí Snowdena zlikvidovat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tito lidé - a jsou to zaměstnanci (americké) vlády - říkali, že by mně rádi prohnali kulku hlavou nebo mě otrávili, když bych se vrátil ze supermarketu, a potom sledovali, jak umírám ve sprše," poznamenal Snowden.

Bývalý americký velvyslanec v Berlíně John Kornblum ale odmítl, že by se americké úřady mohly pokusit Snowdena unést nebo dokonce zavraždit. "To vylučuji," prohlásil někdejší diplomat televizním studiu v diskuzním pořadu o Snowdenovi a NSA, v jehož rámci ARD vysílala úryvky z rozhovoru.

O tom, že je údajně jeho život v ohrožení, se Snowden zmínil už dříve i na webu založeném jeho podporovateli. "Jsem si vědom, že můj život je bezprostředně ohrožen, ale nenechám se tím zastrašit," napsal na serveru freesnowden.is.

Průmyslová špionáž

Americkou tajnou službu Snowden v interview pro ARD také obvinil z průmyslové špionáže pro USA. "Když se například u Siemensu objeví informace, které mohou sloužit národním zájmům Spojených států, ale nemají nic společného s národní bezpečností, tak si přesto ty informace vezme," tvrdí americký počítačový expert. Washington už dříve ale popřel, že by NSA v rámci svého celosvětového monitorování telefonické a elektronické komunikace průmyslovou špionáž prováděla.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder tento týden v rozhovoru pro televizní stanici MCNBC naznačil, že je připravený jednat s právníky Snowdena o možnosti jeho návratu z Ruska, kde získal roční azyl. Případnou amnestii pro třicetiletého Američana však předem odmítl. Snowdenova advokátka Jesselyn Radacková ale dnes návrat svého klienta do Spojených států bez zajištěné amnestie vyloučila.

Bývalý spolupracovník NSA je ve vlasti obviněný ze špionáže a krádeže dokumentů, za což mu hrozí 25 až 30 let vězení, případně doživotí. Americké úřady mu zrušily pas a žádají o Snowdenovo vydání z Ruska.

Snowden už dříve uvedl, že by se domů vrátil rád, ale nyní to udělat nemůže, protože by ho tam prý nečekal spravedlivý proces. Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov tento týden na ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že pokud bude Snowden stát o prodloužení azylu, který mu v Rusku vyprší v srpnu, Moskva mu vyhoví.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Zasaďme strom vašemu miminku s kojeneckou výživou LITTLE STEPS
Zasaďme strom vašemu miminku s kojeneckou výživou LITTLE STEPS

Kojenecká výživa LITTLE STEPS® podporuje růst nejen malých objevitelů, ale nově i naší přírody. V nové kampani vyzývá k obnově českých lesů. O čem...