130 let
Edward Snowden v prvním televizním interview po útěku z USA.

Edward Snowden v prvním televizním interview po útěku z USA. | foto: ČTK

Snowden: pokud bude třeba, zažádám o prodloužení ruského azylu

USA
  •   10:36aktualizováno  15:35
WASHINGTON/MOSKVA - Edward Snowden, jenž médiím vyzradil informace o praktikách amerických tajných služeb, by se rád vrátil do Spojených států, ale v případě potřeby bude usilovat o prodloužení ruského azylu, který mu vyprší začátkem srpna. Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb to řekl v prvním rozhovoru pro americká média od svého loňského útěku z USA.

Televize NBC News ho odvysílala v noci na čtvrtek. Americký ministr zahraničí John Kerry ve středu muže obviněného ze špionáže vyzval k návratu do vlasti, kde má čelit spravedlnosti.

ČTĚTE VÍCE

"Nemyslím, že by kdy bylo sporu o tom, že bych se rád vrátil domů," řekl Snowden v interview. Prohlásil však, že se nechce stát obětním beránkem americké justice a že by se rád vyhnul případnému exemplárnímu trestu, k němuž by soud v jeho ostře sledovaném případě mohl přikročit. "Nyní není na mně, abych řekl, zda bude kdy možnost (udělení) amnestie či omilostnění. Tohle by měla rozhodnout debata veřejnosti a vlády," uvedl někdejší pracovník Národní agentury pro bezpečnost (NSA), který loni zveřejnil informace o jejích tajných programech sledování komunikace milionů lidí v mnoha zemích.

Pokud nebude naděje na prominutí trestu, je prý připraven najít si domov kdekoli na světě. Šéf americké diplomacie Kerry vyzval ve středu podle agentury Reuters Snowdena, aby se "pochlapil" a vrátil se do Spojených států. "Rozhodujícím faktorem je, že se jedná o muže, který zradil svou zemi, který sedí v Rusku, v autoritativní zemi, kde se ukryl," řekl Kerry v americké televizní stanici CBS.

Nemám vztah s Putinovou vládou ani s Kremlem, říká Snowden

Třicetiletý uprchlík v rozhovoru popřel, že by měl jakékoli vztahy s vládou prezidenta Vladimira Putina nebo že by byl pod kontrolou Kremlu. Rusům prý výměnou za téměř roční azyl nepředal žádné tajné dokumenty.

Snowden zároveň odmítl, že by zradil Spojené státy, a trvá na tom, že informace o aktivitách tajných služeb musely být zveřejněny. "Ústava Spojených států byla porušena ve velkém rozsahu," řekl Snowden v Moskvě redaktorovi stanice NBC News. Současná aktivita amerických politiků mu prý dává za pravdu - Kongres před několika dny schválil zákon omezující NSA ve shromažďování údajů o telefonátech Američanů, k čemuž by podle Snowdena bez jeho činu nedošlo.

Zrádce, nebo americký patriot?

Vystoupení Edwarda Snowdena v televizi NBC je nyní analyzováno z mnoha stran. Přinášíme vám výběr z analýzy zpravodajského serveru CNN.

Je opravdu patriot?

"Být patriotem znamená chránit svou zemi, ústavu a spoluobčany před hrozbami nepřátel. A nepřáteli nemyslím jen cizí země," řekl v interview Snowden. Informátor tak vyvolal ostrou reakci ministra zahraničí Johna Kerryho: "Patrioti neprchají do Ruska, ale řeší své věci tady. Snowden je zrádce a zbabělec," uvedl Kerry.

Nelíbí se mu, co Rusko dělá

Snowden tvrdí, že se mu nelíbí některé věci, které podniká ruský parlament. "Je to velmi frustrující pro někoho, kdo tak vytrvale bojuje za lidská práva, když uvízne v zemi, která tato práva soustavně porušuje. Například nutností registrace bloggerů v Rusku a jinými omezeními tisku," řekl Snowden. Na otázku, proč s tím sám jako známá osoba nic nedělá, odpověděl: "Jsem limitován tím, že neumím rusky," cituje Snowdena CNN.

Proč se tedy nevrátí do USA a nečelí obvinění zde?

"Jsem obviněn ze špionáže, takže nemám šanci se v případu veřejně bránit," uvedl Snowden. Informátor tvrdí, že v USA jej nezávislý a férový soud určitě nečeká.

Proč prozradil obsah utajovaných dokumentů? Prý neměl na výběr

"Situace byla prostě taková, že jsem to už musel lidem říct. Ústava Spojených států byla narušována nehorázným způsobem," řekl Snowden v interview. "Kdyby vláda nezašla příliš daleko, nebylo by whistleblowerů zapotřebí. Používá hrozbu terorismu k ospravedlnění programů, které ohrožují naši svobodu," dodává Snowden.

Byl to technik bez přístupu k tajným informacím, tvrdí Riceová

Snowden loni v létě médiím předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby sledovaly data o komunikaci lidí v USA i ve světě. Hromadně také získávaly údaje o telefonátech či e-mailech řady politiků, mimo jiné evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové.

Bývalý zpravodajský analytik se vyjádřil rovněž ke své roli v rámci tajných služeb, o níž na veřejnost pronikaly různorodé informace. Poradkyně prezidenta Baracka Obamy pro národní bezpečnost Susan Riceová například televizi CNN řekla, že Snowden nikdy nepracoval v utajení; podle dříve zveřejněných informací byl technikem bez přístupu k tajným informacím. "Byl jsem vycvičen jako agent v tradičním smyslu toho slova, jelikož jsem žil a pracoval v utajení v zahraničí," popsal NBC News svůj pohled na věc Snowden.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás