Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Snowdena doprovází na každém kroku Assangeova milenka

Sarah Harrisonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sarah Harrisonová | foto: Wikileaks.org

LONDÝN/PRAHA Byla s Edwardem Snowdenem v letadle z Hongkongu do Moskvy a v pondělí za něj v Rusku podala žádost o azyl. Štíhlá žena, která se dřív objevovala po boku Juliana Assange, je britská novinářka Sarah Harrisonová.

Když Harrisonová spoluzakladateli WikiLeaks pomáhala, stala se expertkou přes záležitosti ohledně azylové a extradiční politiky. Právní vzdělání ale nemá. Podle britských médií je Assangeovou pravou rukou. Pojí je ale mnohem bližší vztah než jen kolegiální, Harrisonová byla a zřejmě stále je jeho milenkou.

Edward Snowden.

Edward Snowden.

Harrisonová prověřuje každého, kdo se s ním chce na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde Assange přebývá, setkat. Stará se také o jeho oblečení, které mu pere ve svém londýnském bytě. A přestože WikiLeaks neměly a nemají co do činění s kauzou Edwarda Snowdena, Assange sám instruoval Harrisonovou, aby odjela do Hongkongu a pomohla mu. Snowdenova budoucnost leží hodně v jejích rukou, podotýká k tomu britský Daily Mail.

Přátelé Sarah popisují jako velmi odhodlanou a schopnou organizátorku, která je ráda tam, kde se něco děje. "Ona ví přesně, co dělá. Bude v pořádku," říká jeden z jejích přátel.

ČTĚTE TAKÉ:

Rodiče Harrisonové ale mají o dceru strach. "Slyšeli jsme, co Sarah dělá a bojíme se o ni. I když já ne tolik jako manželka," řekl Ian Harrison Daily Mailu. Tvrdí, že všechno, co se kolem jeho dcery děje, se dozvídá z novin. "Sarah je velmi svědomitá a pracovitá, přála by si, aby byl svět lepším místem. Ale nikdo neví, jak to celé skončí," dodává Harrison.

O spolupracovnících WikiLeaks se ví, že jsou jen symbolicky odměňováni. Na otázku, kde jeho dcera bere peníze, ale Harrison jen odvětí, že nemá tušení. Přátelé také tvrdí, že Sarah, jejíž vztah s Assangem začal v roce 2010, představila svého přítele rodičům. A to ještě předtím, než se začal skrývat na ekvádorské ambasádě. Harrison tuto informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil, jak ale podotýká britský list, o Assangeovi hovoří jako o Julianovi.

Julian Assange

Julian Assange při projevu na ekvádorské ambasádě. Za ním stojí Sarah Harrisonová

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!