17. srpna 2017 12:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Sobečtí‘ turisté zabili delfína kvůli selfie, zlobí se španělští záchranáři

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

ALMEIRA Na španělské pláži zemřelo delfíní mládě poté, co si ho skupinka turistů předávala a fotila se s ním. Námořní záchranáři, kteří byli na místo zavoláni, označili chování turistů za sobecké. Vlna kritiky jde ruku v ruce s dlouhodobou nespokojeností místních s vlivem turistů.

Mládě se dostalo na pláž, kde ho našla skupinka turistů. Ti delfína chytali, drželi a posílali si ho. Neopatrným zacházením mu však ublížili. Na jedné z pořízených fotek jde například vidět, jak dítě ucpává rukou delfínův dýchací otvor.

Podle námořních záchranářů muselo být mládě „vyděšené“ a kdyby turisté na pláži zavolali záchranáře dřív, mohlo bát zachráněno, napsal Britský server Independent.

„Opět shledáváme, že lidé jsou nejméně racionální druh v existenci,“ okomentovala celou událost skupina zabývající se záchranou mořských živočichů na svých facebookových stránkách.

Záchranáři vyrazili na zavolání, v době příjezdu, o patnáct minut později, byl delfín však mrtvý. Záchranáři vysvětlili, že shluk lidí kolem delfína, tvora citlivého na stres, urychlilo selhání srdečního a dýchacího oběhu. Také upozornili, že ohrožování chráněných druhů delfínů je považováno za trestný čin.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz