Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sobotní vraždění v Sýrii má 83 obětí. Dvakrát více, než se myslelo

Svět

  9:58
DAMAŠEK - Nejméně 83 civilistů zahynulo při sobotním ostřelování syrských měst vládními bezpečnostními silami. Uvedla to v nové bilanci Syrská organizace lidských práv (OSDH), kterou v noci na dnešek citovala agentura AFP. Dosavadní údaje uváděly 36 mrtvých.

Rakve s těly obětí sobotního vraždění ve městě Dará foto: Reuters

Nejkrvavější násilí se podle OSDH odehrávalo v oblasti Homsu, odkud je hlášeno 29 mrtvých; 12 z nich bylo zabito v samotném městě při bombardování vládní armády. Dalších 23 lidí včetně devíti žen a tří dětí bylo zabito v kolébce syrského povstání, městě Dará na jihu Sýrie.

ČTĚTE TAKÉ:

Sýrie zažila v posledních týdnech dva velké masakry civilistů. Ve středu bylo v obci Al-Kubair u Hamá povražděno asi 80 civilistů, o dva týdny dříve šokoval svět masakr ve městě Húlá, kde bylo zabito 108 lidí. Opozice masakry připisuje provládním milicím, vláda prezidenta Bašára Asada naopak teroristům. Další desítky Syřanů mezitím zemřely při jiných násilnostech a bojích.

Podle OSDH bylo v Sýrii během téměř 15 měsíců protivládního povstání zabito více než 13.400 lidí, většinou civilistů. Výbor na ochranu novinářů (CPJ) uvádí, že od května letošního roku syrské vládní síly zabily pět syrských novinářů.

Rusko masakry nepřesvědčily, souhlas k zásahu nedá

Západní mocnosti v posledních týdnech opatrně připouštěly možnost ozbrojeného zásahu proti režimu v Sýrii. V Radě bezpečnosti OSN však vojenskou intervenci blokují zástupci Ruska a Číny.

Rusko ani nyní nedá v Radě bezpečnosti souhlas k použití síly. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který zároveň tuto možnost označil za katastrofický scénář.

V zájmu ukončení krveprolévání v Sýrii naléhavě vyzval k uspořádání mezinárodní mírové konference, jejímž cílem prý musí být prosazení mírového plánu zmocněnce OSN Kofiho Annana.

V Sýrii nyní působí asi tři stovky pozorovatelů OSN, kteří dohlížejí na příměří uzavřené mezi prezidentem Bašárem Asadem a povstalci 12.dubna za zprostředkování zvláštního zmocněnce Kofiho Annana. Příměří však nebylo nikdy dodržováno.

Podle SOHR bylo v Sýrii během téměř 15 měsíců protivládního povstání zabito více než 13 400 lidí, většinou civilistů.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...