Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Socha černošské demonstrantky v Bristolu bude odstraněna. Umělec nedostal povolení k jejímu umístění

Socha v Bristolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha v Bristolu. | foto: Reuters

Bristol V červnu strhli aktivisté za rasovou rovnoprávnost sochu Edwarda Colstona v britském Bristolu. Po soše, která podle nich oslavovala otrokáře, zbyl pouze podstavec. Od úterka původní monument nahradila socha černošské demonstrantky se zdviženou paží, která znázorňuje gesto, jímž se zdraví lidé z komunity Black Lives Matter. Vedení města nyní rozhodlo o jejím odstranění.

Bristolský starosta Marvin Rees sdělil, že dílo, které nahradí původní sochu, musí zvolit občané Bristolu. Přestože se stávající socha mnohým líbila, fotili se s ní a vzdávali jí hold, našla se i skupina lidí, která umístění pomníku považala za projev vandalismu. Starosta dodal, že umístění sochy nebylo vyžádáno a její instalace nebyla povolena.

Socha vytvořená z černé pryskyřice nazvaná „Vlna síly 2020“ byla od počátku zamýšlena jako dočasný plán. Její autor, britský umělec Marc Quinn, na středeční tiskové konferenci potvrdil, že k trvalému umístění sochy nemá povolení. Pokud se sochu podaří prodat, výdělek chce Quinn darovat dvěma neziskovým organizacím, které se snaží o zařazení historie černochů do školních osnov. 

Inspirací pro vytvoření nové sochy se britskému umělci Marcu Quinnovi stala fotografie pořízená během červnové demonstrace v Bristolu. Během ní byla původní socha obchodníka Colstona stržena a vhozena do řeky Avon, protože podle demonstrantů oslavovala muže, který v 17. století zotročoval černošské menšiny.

Podle serveru CNN je na této fotografii zobrazena obyvatelka Bristolu Jen Reidová, jež během demonstrace vylezla na prázdný podstavec a zvedla paži v gestu, které používají lidé podporující komunitu Black Lives Matter.

Podle Reidových slov se jednalo o spontánní čin, o němž vůbec nepřemýšlela. „Když jsem tam stála na podstavci a zvedla ruku v gestu Černé síly, bylo to zcela spontánní,“ uvedla. „Bylo to, jako by mi v žilách proudil elektrický náboj energie.“ Právě Reidová by měla podle Quinna určit, které neziskové organizace budou z výtěžku z prodeje sochy podpořeny.

Když se Reidové ozval britský umělec s návrhem na vytvoření sochy, která bude inspirována právě tímto aktem, neváhala a nabídku spolupráce přijala. „Je to neuvěřitelně silná fotografie. V momentě, kdy jsem ji uviděl, jsem věděl, že musí být zmaterializována. Kontaktoval jsem Jen skrz Instagram, společně jsme probrali různé návrhy a ona mi potvrdila, že se mnou chce spolupracovat,“ uvedl Quinn na středeční tiskové konferenci.

Původní bronzová socha stála v bristolském centru od roku 1895, nicméně se stala silně kontroverzní záležitostí vzhledem ke Colstonově roli v obchodování s atlantickými otroky (Atlantic Slave Trade) a její odstranění čelilo peticím již v minulosti.

„Nepostavili jsme na ten podstavec Jeninu sochu jako trvalé řešení toho, co by na něm nyní mělo stát - jedná se o záblesk naděje, který, doufáme, přivede zájem k tomuto stěžejnímu problému,“ dodal Quinn.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!