Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sociální sítě musí na pokyn indické vlády smazat příspěvky odkazující na ,indickou’ mutaci covid-19

Koronavirus v Indii. foto: Reuters

Doporučujeme
Nové Dillí/Praha - Indie nařídila sociálním sítím, aby smazaly veškerý obsah odkazující na indickou variantu koronaviru. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila tuto verzi jako B.1.617, proto indické Ministerstvo komunikačních a informačních technologií odmítá užívání termínu indická mutace viru. Zeměpisné termíny byly přitom použity k popisu i jiných variant, jako třeba britská či brazilská.
  18:00

Indická vláda byla za svůj přístup k řešení pandemie často kritizována. Jak píše web britské BBC, měla minulý měsíc nejprve oslovit sociální síť Twitter s tím, aby smazala veškeré hanlivé příspěvky, které jakýmkoliv způsobem právě kritizují přístup indické vlády k pandemii covid-19.

Příbuzní oplakávají jednu z obětí covidu v indickém Jammu.
Nemocnice v Indii.

Ostatní sociální sítě měly být osloveny v pátek Ministerstvem elektroniky a informačních technologií. Instrukce nebyly oficiálně zveřejněny, získaly je však zpravodajské agentury. 

Platformy byly podle indického tisku požádány, aby ,,okamžitě odstranily veškerý obsah, který jmenuje, odkazuje či implikuje indickou variantu koronaviru.“

 ,,Dozvěděli jsme se, že na internetu koluje nepravdivé prohlášení o šíření indické varianty viru napříč zeměmi světa, což je kompletně nepravdivé tvrzení,“ citovala prohlášení pro sociální média pak agentura AFP. 

V poznámce pak má být dodáno, že již zmiňovaná ,,Světová zdravotnická organizace (WHO) nijak neslučuje výraz indické varianty koronaviru s virem B.1.617.“ Manažer sociální sítě, který není v originálním článku BBC jmenován, řekl pro agenturu Reuters, že smazat veškeré příspěvky odkazující na indickou variantu koronaviru bude velmi složité.

Indie je obrovský trh pro dosah sociálních médií. Statistiky z letošního ledna ukazují, že pro Twitter je Indie třetím největším trhem. Tamní vláda letos zavedla pokyny, které mají podle ní omezit zneužívání sociálních sítí a šíření dezinformací. Pokud platforma zveřejní něco, co je vládou označeno za ,,nezákonný materiál,“ musí okamžitě zastavit jeho šíření. Pokud tak neučiní po určenou lhůtu, může čelit trestnímu stíhání.

Cenzura a narušení svobody projevu?

Vyvstaly tak otázky, zda tyto vládní pokyny mohou znamenat cenzuru či narušují svobodu projevu. Také je zde obava, že premiér Naréndra Módí a jeho vláda stojí za vytrvalými útoky na svobodu tisku. Minulý měsíc vláda řekla správcům Twitteru a Facebooku, aby smazaly kritické příspěvky na adresu premiéra a jeho řešení vzrůstající pandemie v Indii. V pátek pak byl Twitter kritizován za to, že u některých tweetů tamních politiků upozornil na šíření nepravdivých informací.

Vzrůstající případy nakažených zasáhly Indii od letošního března. Počátkem května pak přibývalo 400 tisíc infikovaných denně, nyní se denní bilance nakažených drží již týden pod hodnotou 300 tisíc a vypadá to, že šíření koronaviru v zemi zpomaluje. Odborníci ovšem upozorňují, že data o nakažených i zemřelých jsou velice podhodnocená a reálné počty jsou tedy několikanásobně vyšší, uvedla to agentura AP. Od propuknutí pandemie se v zemi nakazilo 26, 5 milionů obyvatel. V pondělí pak počet obětí nejspíše překoná hranici 300 tisíc, což je po USA a Brazílii nejvíc na světě.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat