Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sociální sítě odstranily Trumpovo video s ‚rasistickým batoletem’. Jde o satiru, reaguje Bílý dům

Svět

  15:56
Washington/Praha - Válka amerického prezidenta se sociálními sítěmi pokračuje. Twitter a Facebook smazaly Trumpem sdílené video se dvěma batolaty poté, co se ozval jeden z rodičů dětí a prezidenta obvinil z porušení autorských práv. Na Twitteru mezitím video nasbíralo přes 20 milionů shlédnutí.

Video s falešným titulkem Twitter nechal na žádost rodiče odstranit. foto: Twitter @realDonaldTrump

Záběry ukazují dva zhruba dvouleté chlapce bílé a tmavé pleti. První z nich utíká za druhým a tuto scénu rámuje titulek z CNN: „Vyděšené batole prchá před rasistickým dítětem.“ Následuje střih, po němž se obě děti objímají a následuje nápis „Amerika není ten problém. Fake news jsou.“ CNN tuto zprávu ale nikdy nevydala a v titulku je navíc hrubka - ve slově toddler (batole) chybí jedno d. Jedná se o výstřižek z virálního videa z minulého roku, na němž k sobě chlapci nejprve nadšeně běží, obejmou se a pak se rozeběhnou po ulici. 

Twitter video na prezidentově účtu označil nejprve za manipulativní. Zcela odstraněno bylo na základě porušení autorských práv, na něž upozornil Michael Cisneros, rodič jednoho z dětí. Ten originální video zveřejnil v září minulého roku, jelikož podle něj ukazuje krásný a upřímný moment, který stojí za sdílení v době rasismu a nenávisti ve světě.

Rozhořčený otec na sociálních sítích napsal, že nedovolí, aby Trump video použil k šíření nenávisti a požádal Twitter, aby prezidentovo video stáhl. „Prezident Trump nedostal povolení video zveřejnit a po našem přezkoumání věříme, že se jedná o jasný příklad porušení autorských práv,“ napsala firma Jukin Media, reprezentující Cisnerose jako vlastníka videa. Twitter záhy Trumpův příspěvek odstranil a stejně tak učinil i Facebook.

Kanál CNN, který Trump několikrát označil za „fake news médium“, se proti jeho tweetu ostře ohradil. „CNN skutečně o tomto příběhu psala - ale přesně tak, jak se skutečně stal. Stejně tak jako jsme psali o vašich výsledcích v předvolebních průzkumech. Budeme nadále pracovat s fakty a vybízíme vás, abyste tak také činil, místo tweetování falešných videí, která zneužívají nevinné děti. Buďte lepší,“ napsal mluvčí stanice na Twitteru.

Tisková mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnany novinářům sdělila, že video považuje za vtipné. Prezident podle ní využívá satiru a dělá si legraci z CNN, která dle jejích slov často o Trumpovi píše bez kontextu.

Twitter během minulého měsíce již několikrát označil Trumpovy příspěvky za nepřesné. Jeho tweet o střílení jako oprávněné reakci na rabování pak síť označila za glorifikaci násilí.

Facebook zase ve čtvrtek odstranil placenou reklamu Trumpovy kampaně, která útočila na organizaci Antifa. „Nebezpečné davy krajně levicových skupin pobíhají našimi ulicemi a způsobují naprostý chaos,“ psalo se v reklamě, doprovázené obrázkem obráceného červeného trojúhelníku.

Ten ale nápadně připomíná nacistický identifikační symbol, který museli nosit političtí vězni v koncentračních táborech, upozornila americká organizace proti antisemitismu Anti-Defamation League. Trump tvrdí, že samotní antifašističtí aktivisté emotikon trojúhelníku používají, Facebook nicméně obsah reklamy označil za porušení pravidla proti organizované nenávisti.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat