Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sociální sítě selhaly. Youtube omylem provázal požár Notre-Dame s 11. zářím

Svět

  17:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Požár katedrály Notre-Dame byl jedním z prvních testů nových technologií, které mají bojovat se zavádějícími informacemi na sociálních sítích v reálném čase. Ukázalo se však, že naprosto selhaly.

Slavná pařížská památka hoří. Požár se nedaří zastavit. foto: Reuters

V momentu, kdy se na Youtube objevily první záběry hořící pařížské památky z oficiálních kanálů francouzských médií, zapojily se nově vytvořené algoritmy pro boj s fake news a dezinformacemi. Bohužel došlo k chybě a systém namísto toho, aby určil, že jde o nové zprávy, indentifikoval záběry jako snímky z teroristických útoků na Světové obchodní centrum z 11. září 2001, údajně kvůli podobnému podílu kouře ve videích.

Lidská chyba, nebo technické selhání? Požárem Notre-Dame se zabývá 50 vyšetřovatelů, dovnitř nesmějí

Kvůli této chybě se pak u mnoha videí objevil vysvětlující box s odkazem na články o útoku v internetové Encyklopedii Britannice. Tento nový systém vzdělávacích a objasňujících komentářů má podle autorů bojovat proti šířícím se konspiračním teoriím – například, že Země je placatá, že přistání na Měsíci bylo natočené na Zemi či že se na útocích z 11. září podílely americké tajné služby.

„Občas to špatně vyhodnotí,“ omlouvali svou novou technologii v úterý zástupci videoportálu a upozorňovali na fakt, že další aspekty jejich systému - jako například vyhledávání relevantních zdrojů videí - fungovaly.

Požár pařížské katedrály Notre-Dame.
Varhany v katedrále Notre-Dame v Paříži před požárem.

Ani další sociální sítě však během a po požáru v Paříži nezabránily šíření dezinformací. Jedno z videí, do nějž byl uměle připojen oslavný křik muslimů „Allahu Akbar“, zatímco v pozadí hořela katedrála, mělo 36 tisíc zhlédnutí. Další videa pak ukazovala, že se kolem chrámu Notre-Dame údajně pohybovali uprchlíci.

Komentáře tvrdící, že požár byl založen úmyslně, se šířily po Twitteru, Facebooku i Youtube. Koordinované dezinformační kampaně zaplavily sociálními sítě a „konspirátoři se v zásadě snažili připsat požár svým politickým protivníkům“, poznamenal americký server BuzzFeed. Dezinformace o ohni „způsobeném teroristickým útokem“ hlásal například i falešný účet napodobující CNN na Twitteru, než byl zrušen. Podle falešného účtu televize Fox News pak měla republikánská senátorka somálského původu Ilhana Omarová na požár reagovat slovy: „Sklízejí, co zaseli.“

Autor: