24. března 2018 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při ruském leteckém bombardování syrského Arbínu zahynulo 37 civilistů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

DAMAŠEK Při ruském leteckém bombardování regionu kolem města Arbín, které kontrolují povstalci, zahynulo 37 civilistů. Informovala o tom v sobotu exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle charitativní skupiny Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS), která podporuje lékařská zařízení v oblasti, zahynulo při bombardování 47 lidí; tento počet podle SAMS bude ještě stoupat, protože záchranáři nadále prohledávají trosky.

Syrská státní televize mezitím oznámila, že druhá největší povstalecká skupina ve východní Ghútě souhlasila, že se z oblasti evakuuje. Podle informací korespondenta televize má začít asi 7000 civilistů a bojovníků skupiny Fajlak ar-Rahman opouštět čtyři města ve východní Ghútě od soboty. 

Podle SOHR není jasné, zda členové Fajlak ar-Rahman odejdou do provincie Idlib na severozápadě země, anebo do severních oblastí, které kontrolují turečtí vojáci a Tureckem podporovaní opoziční bojovníci. Arbín leží v oblasti východní Ghúta, kterou za poslední měsíc už z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska. 

Z této oblasti nedaleko Damašku se už déle než týden i přes pokračující boje evakuují civilisté. „Ruské nálety a zápalné bomby zabily prchající civilisty ve sklepení, kde lidé zahynuli následkem popálenin a udušení,“ řekl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Podle něj je takřka celá východní Ghúta již pod kontrolou vládních sil s tím, jak jednotlivé enklávy vyklízí stále víc a víc lidí - naposledy v sobotu opustil poslední konvoj město Harasta. 

Bombardování se podle AFP odehrálo ještě předtím, než o půlnoci vstoupilo v platnost příměří s islamistickou skupinou ovládající jih oblasti. Podle agentury Reuters se letecké nálety ve východní Ghútě odehrály i v sobotu ráno. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které je spojencem syrské vlády, ve čtvrtek oznámilo, že na složení zbraní přistoupila skupina Fajlak ar-Rahman a že příměří mělo začít platit od půlnoci. 

Ve středu uzavřeli zástupci syrské vlády za zprostředkování Moskvy podobnou dohodu také s povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám. Ve východní Ghútě z velkých skupin zůstává ještě Džajš al-Islám, která působí hlavně v Dúmě, což je největší město východní Ghúty. Z východní Ghúty se už přes týden i přes pokračující boje evakuují civilisté. 

Využívají humanitární koridory otevřené po část dne vládními vojsky a jejich ruskými spojenci. Dosud oblast, která byla od roku 2013 v obležení vládních jednotek, opustilo na 100 tisíc lidí. Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji asi rok po vypuknutí občanské války v Sýrii ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách v obležení žilo na 400 tisíc lidí.

ČTK