Po svém šíleném činu mladík nejdřív utekl do centra města, jehož historická část byla uzavřena. Do pátrání po něm byla nasazena tisícovka policistů.
Nakonec byl podle policie smrtelně postřelen v průmyslové zóně ve městě Wendlingen, které je od Winnendenu vzdáleno asi 40 kilometrů.
Pachatel tam údajně uprchl v kradeném automobilu, jehož se zmocnil i s rukojmím. Při poslední přestřelce v supermarketu ve Wendlingenu přišli o život dva lidé a dva policisté byli postřeleni.
Střelcem byl Tim Kretschmer, bývalý žák střední školy Albertville ve Winnendenu. O motivu masakru není nic známo. Sedmnáctiletý pachatel kolem sebe podle očitých svědků střílel mlčky.
Pachatel byl synem podnikatele z nedalekého Leutenbachu. Ten měl doma arsenál legálně držených zbraní. Podle policie nebyly zbraně dostatečně zajištěny. Chyběla jedna pistole a 50 nábojů. Šlo patrně o pistoli italské výroby Beretta, z níž mladík stižený amokem střílel.
Střední škola Albertville, na níž se střelba odehrála, byla evakuována. Žáci jsou v péči psychologů, nebo byli posláni domů. Školu navštěvuje asi tisíc žáků.
Nenápadné historické městečko Winnenden, jež má zhruba 28 tisíc obyvatel, se nachází zhruba 20 kilometrů na severovýchod od Stuttgartu, metropole Bádenska-Württemberska.
Tragédie otřásla celým Německem
Zděšení nad masakrem i soustrast pozůstalým už vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, prezident Horst Köhler i předseda Evropské komise José Barroso. Je nepochopitelné, že během několika sekund přišlo o život tolik nevinných lidí, řekla šéfka německé vlády.
Kondolence německému prezidentovi zaslal jeho český protějšek Václav Klaus.
Premiér spolkové země Bádensko-Württembersko Günther Oettinger prohlásil, že jde o "hrůzný čin", který nelze ničím vysvětlit. "Zasaženo je celé Bádensko-Württembersko. Zvlášť podlý je podle něj takový čin na škole, na "místě budoucnosti, vzdělání a výchovy". Merkelová Oettingerovi přislíbila veškerou pomoc, pokud ji bude jeho spolková země potřebovat.
Tragédie už rozpoutala debatu o opatřeních, jak podobným událostem v budoucnu předejít. Například šéf policejních odborů Konrad Freiberg se vyslovil pro zavedení elektronických kontrol u vchodů do školních budov.
Neštěstí se stalo jen několik hodin poté, co v americkém státě Alabama kolem sebe z dosud neznámých důvodů na několika místech střílel asi třicetiletý muž, jenž zabil rovněž nejméně deset osob. Více čtětě ZDE.
Německo bylo svědkem největšího masakru tohoto druhu v roce 2002, kdy v Erfurtu v budově tamního gymnázia jeho bývalý devatenáctiletý student Robert Steinhäuser zastřelil 16 osob a posléze sám sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dva školáky a jednoho policistu.
Nejhorší masakry ve školách podle počtu obětí ve světě | |||
Rok 2007 - 32 mrtvých Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě přišlo o život 32 lidí; vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec spáchal sebevraždu. Rok 1996 - 17 mrtvých Rok 1966 - 16 mrtvých Rok 2009 - 15 mrtvých |
|||