2. ledna 2010 7:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Somálec zaútočil sekerou na autora karikatur, policie ho postřelila

Kurt Westergaard, autor karikatury Mohameda v dánském listě Jyllands-Posten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurt Westergaard, autor karikatury Mohameda v dánském listě Jyllands-Posten | foto: Reuters

PRAHA V pátek večer postřelila dánská policie osmadvacetiletého muže, který se s nožem a sekerou pokusil dostat do domu Kurta Westergaarda, autora novinové karikatury proroka Mohameda, v dánském městě Arhus. Útočník byl zasažený do ramene a do kolena, když hodil po zasahujících policistech sekerou. Westergaard při útoku zraněn nebyl.

Podle Jakoba Scharfa, který řídí špionážní službu PET, byl útok spojen s terorismem, protože muž ze Somálska, který měl legální povolení k pobytu, má podle tajných služeb vazby na tamní militantní islamistickou skupinu Šabáb i na vedení Al- Káida ve východní Africe. Je také podezřelý z účasti na teroristických akcí v této oblasti. Muž je nyní ve vazbě a policie vyšetřuje, zda neměl komplice.

Členy skupiny Šabáby policie podle Reuters již dlouho sledovala v souvislosti s hrozbami proti Westergaardovi. Umírnění muslimové žijící v Dánsku útok odsoudili. "Muslimská unie v Dánsku se důrazně distancuje od tohoto útoku a od jakéhokoliv druhu extremismu, který vede k takovémuto jednání," uvedla dnes skupina podle AP v oficiálním stanovisku.

Předchozí informace agentury AFP, podle níž se do Westergaardova domu pokusil dostat se dvěma společníky, se zatím nepotvrdily.

Westergaard v roce 2005 nakreslil pro noviny Jyllands-Posten karikaturu proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby. Byla jednou ze dvanácti karikatur na toto téma, které list otiskl. To vyvolalo hněv muslimů v Dánsku i v zahraničí a vedlo k zapálení dvou dánských diplomatických misí a k bojkotu dánského zboží několika muslimskými zeměmi. Při protestech ve světě zemřelo několik desítek lidí. Radikální islamisté podle serveru BBC vypsali na Westergaardovu hlavu již dříve odměnu jeden milion dolarů.

Islám zakazuje jakékoli zpodobňování proroka z obavy před uctíváním idolů. Dánský deník se již dříve za uveřejnění karikatur omluvil.

"Útoky teroristů v Dánsku stále hrozí"

S Westergaardem byla podle policejního zástupce Prebena Nielsena v domě i jeho pětiletá vnučka. Když Somálec rozbil okno, ukryli se společně ve speciálně zabezpečené místnosti. Westergaard poté přivolal alarmem policii, která dorazila za dvě minuty. Při zatýkání ohrožoval útočník policisty sekerou a lámanou angličtinou vykřikoval, že přišel zabít Westergaarda.

Nielsen sdělil, že Somálce již obvinili z pokusu o vraždu Westergaarda a jednoho zasahujícího policisty. Jméno Somálce nebylo v souladu s dánským zákonem zveřejněno.

"Mé vnučce se daří dobře," vyjádřil se pro média k incidentu Westergaard."Bylo to děsivé. Bylo to na poslední chvíli. Opravdu v posledním okamžiku. Ale zvládli jsme to." Westergaard byl podle Nielsena v šoku, ale neutrpěl žádná zranění.

"PET bere tento případ velmi vážně, protože znovu potvrdil, že útoky teroristů v Dánsku stále hrozí, zvláště proti Kurtu Westergaardovi," konstatoval šéf PETu Scharf. Westergaardův dům od zveřejnění karitur střeží policie a jsou v něm i nejrůznější bezpečnostní opatření.

Zveřejnění karikatur vyvolalo mezi muslimy tvrdě odmítavé reakce. Jen několik týdnů po jejich otištění v dánském listu byly v únoru 2006 vypáleny ambasády Dánska a Norska v Damašku, dav vypálil i dánský konzulát v Bejrútu. Nejméně 50 lidí přišlo o život při nepokojích na Blízkém východě, v Africe i v Asii.

Od té doby bylo v Dánsku za přípravu bombových atentátů odsouzeno již několik mladých muslimů. Například v roce 2008 zatkla dánská policie dva muže z Tuniska podezřelé z přípravy vraždy Westergaarda a minulý rok zatkla americká policie dva muže v Chicagu, kteří údajně plánovali útok na Westergaarda a redakci Jyllands-Posten.

V Dánsku tvoří muslimská komunita asi tři procenta z celkového počtu 5,5 milionu obyvatel.

Lidovky.cz, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?