29. dubna 2013 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Somálský hladomor si vyžádal čtvrt milionu obětí, polovina byly děti

Hladovějící dítě v Somálsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hladovějící dítě v Somálsku | foto: ČTK

MOGADIŠO/NAIROBI Hladomor, který předloni postihl východoafrické Somálsko, zabil podle nového odhadu na 260 000 lidí; polovinu z obětí přitom tvořily děti mladší pěti let. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy, která více než zdvojnásobuje předchozí odhady počtu obětí somálského hladomoru v roce 2011.

Hodně lidí je přesvědčeno, že desetitisíce Somálců zemřely zbytečně kvůli tomu, že svět reagoval příliš pomalu na první známky blížícího se hladomoru na přelomu let 2010 a 2011. K pohromě přispěl i postoj islamistických milicí Šabáb. Ty zakázaly dodávky potravinové pomoci do oblastí v jižní a centrální části země, které měly pod kontrolou. Ozbrojenci rovněž krajně ztížili snahy spočítat oběti.

Nová zpráva se objevila na webu FEWSNET, což je systém včasného varování před hladomory, financovaný americkou vládní agenturou USAID.

Předchozí odhady, pořízené britskou vládou, počítaly s 50 000 až 100 000 oběťmi hladu. Nový odhad využil výzkumu vedeného odborníky se zkušenostmi na odhady mrtvých po haváriích a pohromách, kteří také využili údaje o nedostatku potravin a o úmrtnosti. Nicméně vzhledem k nepřesné povaze dostupných dat zůstává počet obětí stále jen odhadem.

Ředitelka somálské odbočky Světové zdravotnické organizace Marthe Everardová připustila, že ji nový odhad s více než dvojnásobným počtem obětí hladomoru nezaskočil. "Sami Somálci byli šokováni tím, kolik žen a dětí umírá," řekla. "Mělo by to být pro nás poučením, ale co můžeme dělat? Jak se příště zachovat správně?" dodala.

ČTĚTE DÁLE

Většina potravinové pomoci do Somálska dorazila až poté, co se v médiích objevily fotografie dětí umírajících hlady, ale tou dobou bylo podle Everardové "už příliš pozdě".

Podle zpráv nevládních organizací jako Oxfam či Save the Children se bohaté státy rozhoupaly k pořádné pomoci až v době, kdy krize propukla plnou silou. I dárcovské agentury reagovaly pomalu.

Ani rychlejší reakce světa by ale pravděpodobně nezabránila řádění smrti v oblastech kontrolovaných protivládními milicemi.

Během hladomoru tisíce Somálců musely ujít desítky i stovky kilometrů do utečeneckých táborů v Keni a Etiopii. Nesčetné množství rodin přišlo o děti a nejstarší příslušníky při tomto putování po "cestách smrti".

O hladomoru hovoří Spojené národy tehdy, když 20 procent lidí trpí vážným nedostatkem potravin, 30 procent je výrazně podvyživeno a počet úmrtí za den dosáhne dvou osob na 10 000 lidí. Podle některých expertů ale v Somálsku umíraly děti hladem mnohem dříve, než se definice naplnila.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.