Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
26. května 2010 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Somálští piráti u soudu: Byli jsme jen lovit žraloky. S raketometem

Somálský pirát - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Somálský pirát - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

ROTTERDAM Pětice Somálců, která se více než před rokem pokusila v Adenském zálivu unést holandskou loď, se teď v Rotterdamu ze svých činů zpovídá před soudem. Muži se ale ostře hájí. Prý se živí lovem žraloků, a proto s sebou měli raketomet.

Pětice čelí trestu od devíti do dvanácti let za mřížemi. Obviněni jsou z útoku a pokusu o únos holandského plavidla v Adenském zálivu v lednu 2009. Posádka lodi se ale útoku pirátů ubránila a s pomocí dánského námořnictva ozbrojence zajala.   

První moderní evropský soudní proces týkající se mořského pirátství začal v Rotterdamu prohlášením obviněných o jejich nevinně.

Farah Ahmed Jusuf (25) jeden ze Somálců dokonce z útoku viní holandské nákladní plavidlo. Rybářům prý selhal motor, museli tedy ukončit lov žraloků a začít hledat pomoc. "Náš záměr bylo jen chytání ryb", dodal Ahmed Jusuf.

"Když jsme se blížili (k holandské lodi), zvedli jsme ruce nad hlavu. A oni na nás začali střílet." Další z obviněných Ali Garaar (39) přitakává: "Nejsme piráti, jsme rybáři".

Posádka holandské lodi tvrdí, že je to lež. Do konce týdne prý o tom dodá důkazy.

Očekává se, že soud bude trvat pět dní a rozsudek bude vynesen v polovině června. Podle Mezinárodní námořního výboru se sídlem v Londýně piráti v minulém roce u somálského pobřeží napadli 215 obchodních lodí.

jvJana Vrubelová
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...