9. listopadu 2009 21:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Somálští piráti unesli loď se zbraněmi, před tím napadli tanker

Somálský pirát - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Somálský pirát - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

MOGADIŠO Somálští piráti v pondělí v Indickém oceánu napadli tanker plující pod hongkongskou vlajkou. Už v neděli unesli nákladní loď převážející zbraně, která plula pod vlajkou Spojených arabských emirátů. Informovala o tom agentura Reuters.

Plavidlo s vlajkou Spojených arabských emirátů převáželo v rozporu se zbrojním embargem OSN do Somálska, zmítaného anarchií, převážně lehké zbraně, munici a granáty, napsala agentura Reuters.

Podle jednoho z pirátů loď proplouvala somálskými vodami dlouhou dobu. Únosci ji nyní drží na severu Somálska.

Hongkongský tanker BW Lion piráti přepadli asi 1850 kilometrů východně od somálského pobřeží. Evropská námořní mise Atalanta podle agentury AFP informovala, že jde o zatím nejvzdálenější útok od břehů této východoafrické země, jejíž takřka dvě desetiletí trvající bezvládí rostoucí aktivitu pirátů umožňuje. Asi 330 metrů dlouhé lodi se podařilo uniknout.

40 válečných lodí EU, NATO a dalších zemí
Oblast Seychelských ostrovů, kde piráti v poslední době působí nejčastěji, kontroluje hlídkové letadlo evropského námořního programu a francouzská fregata Floréal. Proti pirátům je nasazeno také asi 40 válečných lodí EU, NATO a dalších zemí, hlídkujících především v somálských vodách a v Adenském zálivu.

"Za posledních 30 dní registrujeme 12 pirátských útoků. V dalších 24 až 48 hodinách je velká pravděpodobnost, že piráti v této oblasti zaútočí znovu...," řekl podle Reuters Andrew Mwangura z asistenčního programu východoafrických námořníků, podle něhož zločincům pomáhá také dobré počasí.

Za Španěly a Brity požadují výkupné
Piráti v současnosti zadržují nejméně 11 plavidel a asi 200 námořníků. Je mezi nimi také 36 členů posádky španělské lodi Alakrana, držené od 2. října. Za jejich propuštění únosci požadují výkupné a osvobození dvou pirátů souzených v Madridu za ozbrojené přepadení a terorismus. Španělsko oznámilo, že o jejich propuštění, které je jednou z podmínek dalšího vyjednávání o výkupném, uvažuje.

Minulý měsíc piráti v Indickém oceánu zajali britský pár. Za jeho propuštění požadují výkupné sedm milionů dolarů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz