18. října 2015 15:33, aktualizováno  16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Somálští uprchlíci se pohádali v německé ubytovně. 20letý muž byl ubodán

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Jan Skalík / Cvaklo.to

BERLÍN Při hádce mezi somálskými uprchlíky v ubytovně v severoněmeckém Neuenkirchenu byl jeden z nich ubodán. O incidentu ze sobotního večera v neděli informovala německá policie. V hamburském uprchlickém táboře v městské části Sülldorf v sobotu večer shořelo 14 obytných buněk. Policie předpokládá, že požár založil jeden z obyvatel zařízení.

Při potyčce v Neuenkirchenu zemřel 20letý Somálec poté, co jej 24letý krajan údajně bodl do krku. Údajný pachatel byl předběžně zadržen. Čin se odehrál v dvoupodlažním domě, který obec pronajala uprchlíkům.

Oba Somálci, kteří se znali už před příchodem do Německa, žili v Neuenkirchenu od jara. V budově, v níž je nyní ubytováno 19 uprchlíků, obývali společně jeden byt.

Policie se domnívá, že konflikt mezi dvojicí doutnal delší dobu a kořeny má ještě z doby před jejím příjezdem do Německa.

Po požáru buněk v hamburském uprchlickém zařízení byl předběžně zadržen 19letý Egypťan podezřelý ze žhářství. Požár si nevyžádal žádná zranění.

Podle prvních informací se Egypťan pohádal s dalšími obyvateli zařízení. Ghanský svědek události agentuře DPA řekl, že v konfliktu šlo o využívání koupelny a jeden z účastníků sporu dokonce vytasil nůž.

Požár likvidovalo zhruba 40 hasičů přibližně dvě hodiny. Dvoupodlažní buňky, v nichž žilo 28 uprchlíků, jsou nyní neobyvatelné. Město ještě v sobotu pozdě večer uprchlíkům sehnalo náhradní ubytovací prostory.

Merkelová slíbila Turecku urychlení přijímání

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli slíbila v Ankaře, že se Berlín zasadí o urychlení procedur v udělování víz tureckým občanům a také rozhovorů o vstupu do Evropské unie. Učinila tak ve snaze dosáhnout dohody s Tureckem ohledně zastavení přílivu uprchlíků do Evropy přes jeho území.

Šéfka německé vlády rovněž vyjádřila naději, že Turecko po předčasných listopadových volbách vyvine úsilí k usmíření se separatistickými Kurdy, s nimiž turecká armáda oživila ozbrojený konflikt.

Také podotkla, že je ve společném zájmu EU a Turecka politické vyřešení syrské občanské války, kvůli které se v posledních letech vzedmula uprchlická vlna. Její následky nepociťují už jen státy sousedící se Sýrií, ale i Evropa.

Merkelová se setkala s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem i premiérem Ahmetem Davutogluem. Ten řekl, že břemeno uprchlické krize musejí země, které jí jsou zasaženy, nést rovnoměrně. Zopakoval názor Ankary, že by v severní Sýrii měla vzniknout bezpečnostní zóna, kde by se soustředili obyvatelé země prchající ze svých domovů, aniž by opouštěli svou zemi. Také se vyjádřil kriticky k ruské letecké intervenci proti syrským povstalcům: nálety v okolí Halabu na severu země mohou vyvolat novou migrační vlnu.

S Merkelovou se prý Davutoglu mimo jiné dohodl, že se urychlí některé kapitoly přístupových rozhovorů.

ČTK