Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arabská sonda Amal dorazila na oběžnou dráhu Marsu. Musela spálit polovinu paliva

Svět

  19:42
ABÚ ZABÍ - Sonda Amal (Naděje) Spojených arabských emirátů v úterý po sedmi měsících dorazila k Marsu a po 494 milionech kilometrů dlouhé cestě byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu, odkud začne posílat data o tamní atmosféře a klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

Saudskoarabská vesmírná sonda Amal nebo-li Naděje při vzletu. foto: ČTK

Amal je první meziplanetární výpravou arabského státu a vesmírná agentura SAE se zároveň umístěním sondy na oběžnou dráhu rudé planety stala teprve pátou na světě, které se to podařilo.

Evropská sonda objevila na Marsu nová podzemní jezera s pravděpodobně slanou vodou

Už ve středu se k Amal připojí čínský aparát Tchien-wen, který má za tři měsíce spustit na povrch planety robotické vozítko. Příští týden tam také hodlá přistát americká vesmírná agentura NASA se svým dalším automatickým průzkumníkem Perseverance.

Podle premiéra vlády emirátů šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma existovala 50procentní šance, že navedení sondy na oběžnou dráhu Marsu selže. K tomu, aby se sonda dostala na oběžnou dráhu, musela spálit asi polovinu z 800 kilogramů paliva a zpomalit dost na to, aby ji neminula, píše Reuters.

„Toto je nejvzdálenější místo ve vesmíru, kam se Arabům kdy v historii podařilo dostat... Naším cílem je dát všem Arabům naději, že jsme schopni konkurovat zbytku světa,“ uvedl premiér Spojených arabských emirátů.

Sonda Amal se vydala na cestu 21. července z japonského vesmírného střediska Tanegašima. Jejím úkolem bude z oběžné dráhy monitorovat atmosféru Marsu a zaznamenávat klimatické změny. Vůbec poprvé půjde o zkoumání plynného obalu této planety v různých obdobích roku, který na Marsu trvá téměř 687 pozemských dnů. Mise SAE podle Reuters přišla na zhruba 200 milionů dolarů. Na vývoji a stavbě sondy emiráty spolupracovaly s americkými vzdělávacími institucemi.

Sonda NASA je připravená odebrat v říjnu vzorky z planetky Bennu

Záměr vyslat sondu na Mars Spojené arabské emiráty oznámily v roce 2014 a o tři roky později spustily národní vesmírný program. První kosmonaut Spojených arabských emirátů (SAE) Hazza Mansúrí přiletěl na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v roce 2019.

Abú Zabí už má i další smělé plány v dobývání vesmíru: v roce 2024 chtějí SAE na Měsíc poslat vlastní lunární vozítko. Robotický výzkumník, který se čínská čínská sonda Tchien-wen pokusí spustit na povrch Marsu v květnu, by měl bádat v oblasti Utopia Planitia na severní polokouli rudé planety po dobu 90 dní. Pokud bude přistání úspěšné, stane se Čína teprve třetí zemí, které se podařilo na sousední planetu Země úspěšně dopravit vědecké zařízení; po USA a bývalém Sovětském svazu, jehož nástupnickým státem je Rusko.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat