Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sopečný popel je nad Španělskem, to uzavřelo sedm letišť

Svět

  9:48
MADRID/RAYKJAVÍK - Sedm španělských letišť, z toho tři na jihu země a čtyři na Kanárských ostrovech, muselo být dnes ráno uzavřeno kvůli popelu z islandské sopky Eyjafjallajökul. Oznámila španělská letová služba Aena, podle níž se mrak sopečného popela nasunul nad dané oblasti z Atlantiku.

Exploze v kráteru sopky Eyjafjallajökul zesílily. Kouř směřuje přes Atlantik nad evropskou pevninu. foto: ČTK

 Ostatní evropská letiště zatím zůstávají otevřená, Island však hlásí postup popílkového mraku směrem na evropskou pevninu.

"Letiště Sevilla, Jerez a Badajoz jsou uzavřeny od 6:00 SELČ," řekl agentuře AFP mluvčí služby Aena. "Na Kanárských ostrovech jsou to dvě letiště na ostrově Tenerife, jedno na ostrově La Palma a jedno na ostrově La Gomera. Ty jsou uzavřené od čtyř hodin místního času (5:00 SELČ)," dodal.

Exploze v kráteru sopky Eyjafjallajökul zesílily. Kouř směřuje přes Atlantik nad evropskou pevninu.

"Nevíme, kdy budou zase moci obnovit provoz, to závisí na předpovědích zpracovávaných evropskou letovou službou Eurocontrol," zdůraznil mluvčí.

Již v pondělí přinutil postup mraku s vulkanickým popelem z islandské sopky zavést určitá omezení pro přelet nad španělským vzdušným prostorem, uzavřeno však nemuselo být žádné letiště.

Islandský meteorologický ústav v Reykjavíku dnes oznámil lehké zesílení explozí v kráteru sopky Eyjafjallajökull, což znamená zesílení tvorby popela. Kouřový chvost sopky dosahuje výše pěti až šesti kilometrů a směřuje přes Atlantik nad evropskou pevninu. Problémy mají znovu i obyvatelé jižního cípu Islandu, kde sopka leží, kteří musí čelit silnému spadu vulkanického popela.

Dosud největší omezení evropské letecké dopravy způsobila islandská sopka Eyjafjallajökull v týdnu od 15. dubna. Zrušeno tehdy bylo na 100 tisíc letů, miliony cestujících uvízly na letištích a letečtí přepravci počítají mnohamilionové ztráty.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!