Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Žhavá láva na Kanárských ostrovech zaplnila napuštěný bazén. Zachytily to kamery

Svět

  17:11
Úřady na kanárském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se rychlostí 700 metrů za hodinu blíží k pobřeží. To je již částečně uzavřené. Kamery zachytily například to, jak láva zaplňuje napuštěný bazén.

Láva o teplotě zhruba 1000 stupňů vytékající z devíti puklin zničila více než 160 budov a už pokryla plochu o rozloze 106 hektarů. Počet evakuovaných se zvýšil na 6000, zraněn zatím nebyl nikdo.

V oblasti sopky seismologové i v úterý zaznamenali několik dalších otřesů, což zvyšuje riziko vzniku dalších puklin, z nichž magma bude moci vyvřít. Proudy natavené horniny místy vysoké až šest metrů se ze svahů valí do údolí a spálí vše, co jim stojí v cestě.

Když magma o teplotě kolem 1000 stupňů Celsia vteče do moře, které má aktuálně kolem 20 stupňů, vznikne obrovské množství vodní páry a toxických plynů, které mohou podráždit kůži, oči i dýchací ústrojí. Kromě toho hrozí i pády útesů a sesuvy půdy.

„Sopka má teď nižší aktivitu, uvolňuje menší množství magmatu. Její činnost zpomaluje. Proud lávy je nyní v oblasti Todoque, což je na půl cesty k moři,“ řekl v pondělí večer Miguel Ángel Morcuende z krizového týmu.

Ostrov La Palma, kde žije zhruba 85 000 lidí, zažil erupci vulkánu poprvé po půl století, naposledy byl vulkán aktivní roku 1971.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat