29. prosince 2017 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sopka Sinabung na ostrově Sumatra se probudila. Sopečný popel poničil stovky polí

Sopka Sinabung se probudila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sopka Sinabung se probudila | foto: Twitter.com

JAKARTA Sopka Sinabung na indonéském ostrově Sumatra tento týden ožila mocnou erupcí. Životy tisíců lidí v blízkém okolí ovlivnil sopečný popel a dým; poničena byla pole stovek zemědělců. Vesnice v okruhu sedmi kilometrů od sopky byly evakuovány a nikdo nebyl raněn. Sloupec horkého popela, jejž vulkán vychrlil, dosáhl výšky až čtyři kilometry, předchozí dva dny byl ještě vyšší, informovaly místní úřady.

„Vezmeme-li v úvahu pyroklastické proudy a plochu pokrytou popelem, byla (středeční erupce) tento rok tou nejsilnější,“ řekl AFP Sutopo Purwo Nugroho z místního úřadu pro zvládání přírodních katastrof.

Pyroklastický proud, jenž bývá někdy označován jako žhavé mračno, je nejnebezpečnějším z doprovodných jevů erupce. Je to vlna žhavých sopečných plynů smíšených s úlomky magmatu a sopečného popela s teplotou od 100 do 1000 stupňů Celsia, která se pohybuje po sopečném svahu velkou rychlostí.

„Sopečný popel dopadl na několik vesnic v okolí vulkánu Sinabung,“ uvedlo k erupci indonéské Středisko pro vulkanologii a zmírnění rizik geologické činnosti. Třebaže místní úřady zakázaly provádět jakoukoli činnost v okruhu tří kilometrů od vulkánu, místní obyvatelé se vrátili do vesnic a obdělávají pole, informoval list South China Morning Post.

Sopka vysoká 2600 metrů nevykazovala žádnou činnost téměř čtyři století. V srpnu 2010 se však probudila, což tehdy stálo život dvě osoby a dalších 30.000 lidí muselo utéci do bezpečí. Další silná erupce nastala v únoru 2014, kdy přišlo o život 16 osob. Sinabung patří mezi více než 120 aktivních vulkánů v Indonésii.

Souostroví Indonésie kopíruje Tichomořský lem, nazývaný také Ohnivý kruh. Setkávají se tam tektonické desky, jejichž pohyb se projevuje seizmickou a vulkanickou činností.

Na sklonku listopadu bylo na indonéském ostrově Bali zavřeno na tři dny letiště kvůli popelu ze sopky Agung, na místě tehdy uvízlo 120 tisíc turistů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz