Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sopka zatím leteckou dopravu v ČR neomezí

Islandská ledovcová sopka Grímsvötn se probudila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islandská ledovcová sopka Grímsvötn se probudila. |

PRAHA Sopečný prach z islandské sopky Grímsvötn, která se probudila v sobotu, se v nejbližších dvou dnech nad střední Evropu nedostane a prozatím neomezí leteckou dopravu. ČTK to oznámil Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČMHÚ). Nevyloučil však omezení, či dokonce přerušení letecké dopravy během dalších dnů.

Meteorologové podle Dvořáka dosud nezaznamenali obavy veřejnosti z toho, že by mohla být kvůli sopečnému prachu ovlivněna letecká doprava, tedy například odlety na dovolené.

"Zatím volají pouze novináři, zvýšený zájem veřejnosti o předpovědi jsme nezaznamenali," řekl Dvořák. Island v neděli kvůli oblaku prachu ze sopky Grímsvötn uzavřel hlavní mezinárodní letiště v Keflavíku. Pokud bude vulkán pokračovat v činnosti v současné intenzitě, dostane se sopečný mrak do úterý nad Skotsko a do čtvrtka a pátku nad zbytek britských ostrovů a také nad Francii a Španělsko. To už by mohlo ohrozit letecký provoz nad Evropou, oznámili Islanďané.

Podle Dvořáka je zatím proudění vzduchu nad Evropou natolik komplikované, že nelze říct, zda sopka ovlivní i středoevropský prostor. Nevylučuje přitom možnost, že z jihu Evropy se časem znečištění stočí do středu kontinentu.

Podle výpočtů modelových simulací britské meteorologické služby (Volcanic Ash Advisory Center, VAAC) by se hlavní směr znečištění atmosféry měl rozprostírat na sever a severovýchod od Islandu a v menší části také v okolí ostrova včetně jihu, do vzdálenosti asi 500 kilometrů.

"Vulkanický prach se však v dalších hodinách rozšíří také více na jih a může omezit leteckou dopravu mezi Evropou a Severní Amerikou. Zejména dvoumotorová dopravní letadla mohou být velmi omezena, protože letouny s méně než třemi motory musejí nad moři létat tak, aby měla letiště pro případné přistání v dosahu tří hodin letu. Kromě toho, že trasa letu mezi Evropou a Amerikou je kolem Islandu nejkratší, je tříhodinová dosažitelnost letiště jedním z podstatných důvodů takového trasování letu," upozornil Dvořák. Podle něho trasa kolem Islandu nemusí být v následujících dnech možná kvůli zvyšující se koncentraci vulkanického prachu.

Letečtí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu situaci nepřetržitě sledují a v případě, že VAAC vypočte rozšíření vulkanického prachu i nad ČR, vydá česká letecká meteorologická služba výstrahu. "Bude pak na rozhodnutí ministerstva dopravy, zda omezí nebo zastaví leteckou dopravu nad ČR," konstatoval.

Ledovcový vulkán Grímsvötn poblíž ledovce Vatnajökull na jihovýchodě země se probudil k životu v sobotu a začal do vzduchu chrlit popel. Erupce sopky Grímsvötn se objevují pravidelné zhruba každých deset let a trvají krátce.

Grímsvötn proto bývá pokládán za relativně neškodný vulkán. Islandští meteorologové nicméně upozornili na možný postup sopečného mraku na základě pětidenní předpovědi. Loni na jaře ledovcový vulkán Eyjafjallajökull uvrhl leteckou dopravu do chaosu, když řada evropských zemí musela kvůli erupcím v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?