Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Souboj o Bílý dům vrcholí. Romney i Obama freneticky křižují USA

USA

  19:30
WASHINGTON - Do amerických prezidentských voleb zbývají už jenom dva dny a souboj demokrata Baracka Obamy a jeho republikánského vyzývatele Mitta Romneyho je podle průzkumů velmi těsný. Oba kandidáti soustředí své úsilí na ty státy, kde ani jeden z nich nemá jasnou převahu.

Barack Obama. foto: ČTK

Obama s Romneym ale mezitím nic neponechávají náhodě a horečně v závěru kampaně cestují po klíčových státech, kde se v úterý rozhodne o tom, kdo bude příští čtyři roky obývat Bílý dům.

Americké volby. Jak to funguje?

V úterý 6. listopadu Američané rozhodnou, zda současný šéf Bílého domu Barack Obama předá klíče od Oválné pracovny svému republikánskému rivalovi Mittu Romneymu. Předběžné výsledky budou oznámeny 12 hodin po uzavření volebních místností.

Po sečtení hlasů přijdou na řadu takzvaní volitelé. Voliči totiž nehlasují přímo pro kandidáty, ale vybírají takzvané volitele, kteří podporují jednoho z kandidátů. Jejich počet zjednodušeně odpovídá počtu obyvatel daného státu. Nejlidnatější Kalifornie tak například disponuje 55 voliteli, zatímco řídce osídlené Nové Mexiko jich má jen pět. Ten z kandidátů, který získá nejvíce hlasů v každém státě, získá všechny volitele daného státu.

Úskalí volebního systému
V praxi to znamená, že i když prezidentský kandidát vyhraje byť jen o jediný hlas, získá všechny volitele. Právě toto úskalí amerického volebního systému umožnilo před dvanácti lety Georgi Bushovi mladšímu zvítězit nad jeho demokratickým sokem Alem Goreaem. Ten sice získal vyšší počet voličských hlasů, ovšem Bush získal více volitelů.

Věříme v Ameriku.

Volitelé dohromady tvoří sbor o 538 členech. K prezidentskému vítězství je třeba získat nadpoloviční většinu, tedy 270 hlasů. Protože počet volitelů je sudý, teoreticky může nastat i situace remízy, tedy stav 269:269 hlasů. V takovém případě o vítězi rozhodne sněmovna reprezentantů. Podle renomovaného amerického politologa Larryho J. Sabaty by se ale remíza volitelů rovnala vítězství Mitta Romneyho, protože republikáni mají v kongresu většinu a zřejmě ji budou mít i nadále.

Podle americké volební matematiky se nyní rozhoduje v těch státech, kde žádný kandidát nemá jasnou převahu, a proto právě sem už dlouhé měsíce jak demokraté, tak republikáni soustředí své úsilí. Jde o Colorado, Iowu, Wisconsin, Virginii, Floridu, New Hampshire a především Ohio, které v letošních volbách sehraje roli jazýčku na vahách. Mezi klíčové, bitevní, státy lze počítat ještě Nevadu a Severní Karolínu. První stát se ale v posledních průzkumech klonil k Obamovi, druhý k Romneymu.

Hraje se o 'nerozhodnuté' státy
"Dva dny před volbami jsem si velmi jistý tím, že prezident v úterý obhájí svůj úřad," řekl v neděli Obamův poradce David Plouffe. "Budou to velké volby a Romney je vyhraje. Bude to velké vítězství pro Romneyho," věří zase hlavní politický poradce republikánského kandidáta Rick Beeson.

Nejnovější průzkum pro deník The Wall Street Journal a stanici NBC News ukázal, že sympatie voličů k Obamovi a Romneymu jsou extrémně vyrovnané. Šéf Bílého domu by podle něj v celonárodním hlasování republikána porazil v poměru 48 ku 47 procentům, což je rozdíl v rámci statistické chyby. Těsné souboje zjistili šetření i v mnoha klíčových státech. Podle The Wall Street Journalu tak nelze říci, kdo v úterý vyhraje.

Romney ani Obama v žádném případě nechtějí v závěru kampaně ponechat nic náhodě. Freneticky proto křižují Spojené státy a na poslední chvíli přesvědčují nerozhodnuté voliče. Obama dnešní kampaň zahájil v New Hampshire na severovýchodě USA, pak se přesune na jih na Floridu, odtud na středozápad do Ohia a den zakončí na západě země v Coloradu. Romney začíná na středozápadě v Iowě a Ohiu, pak se přesune na východ do Pensylvánie a Virginie.

Právě Pensylvánie hraje v úvahách republikánových stratégů důležitou roli. Romneyho tým věří, že by stát všeobecně přisuzovaný Obamovi mohl získat a vyvážit tak případnou porážku v klíčovém Ohiu. Tábor současného prezidenta ale tuto taktiku považuje za blufování či projev zoufalství republikánů.

Experti lichotí Obamovi
Politologové v USA ale obvykle výsledek voleb takto jasně zdaleka nevnímají a jsou v prognózách opatrní. Například deník The Washington Post se nevděčného úkolu nezalekl a v neděli odhadl, že volby vyhraje Obama a že v Kongresu zůstane pat mezi republikány ovládajícími Sněmovnu reprezentantů a demokraty kontrolujícími Senát.

Obamovi pak věří i populární analytik Nate Silver pracující pro deník The New York Times, který dává dohromady výsledky jednotlivých průzkumů veřejného mínění a který v předchozích volbách uhodl výsledky ve 49 z 50 amerických států. Jeho model v neděli dával současnému prezidentovi šanci na vítězství 85,1 procenta. Silver zároveň uvedl, že Romney podle něj vyhraje jenom v případě, že průzkumy veřejného mínění obsahují zásadní chyby.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!