2. března 2017 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud rozhodl. Egyptský exprezident Mubarak nemůže za smrt stovek demonstrantů

Husní Mubarak na snímku z dubna 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Husní Mubarak na snímku z dubna 2010 | foto: Reuters

KÁHIRA Nejvyšší egyptský odvolací soud ve čtvrtek v Káhiře pravomocně zprostil bývalého prezidenta Husního Mubaraka obvinění z podílu na vraždách stovek demonstrantů během povstání v roce 2011. Tehdejší revolta v rámci takzvaného arabského jara ukončila Mubarakovu 30letou vládu v zemi. Exprezident už byl ale dříve shledán vinným ze zpronevěry.

„Soud shledal obžalovaného nevinným,“ řekl soudce po čtvrtečním jednání v kauze usmrcených demonstrantů. Proti verdiktu se podle zahraničních agentur již nelze odvolat ani v civilním řízení.

V červnu 2012 byl Mubarak odsouzen k doživotnímu vězení za podíl na smrti skoro 850 lidí při nepokojích, jež vedly k jeho pádu. V lednu 2013 přijal kasační soud Mubarakovo odvolání a nařídil nový proces. V listopadu 2014 soud v opakovaném řízení Mubaraka zprostil viny. Proti exprezidentově osvobození se odvolal žalobce a loni byl nařízen nový proces.

Mubarak čelil stíhání i za zpronevěru více než 13 milionů eur z rozpočtu prezidentských paláců. V tomto řízení byl v květnu 2014 odsouzen ke třem rokům vězení. Odvolací soud sice rozsudek v lednu 2015 zrušil, ale i v novém procesu byl exprezident v květnu 2015 opět odsouzen na tři roky vězení. Letos 9. ledna tento verdikt potvrdil odvolací soud.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz