Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Porážka pro Izrael. Soud EU nařídil povinné označování potravin ze židovských osad

Svět

  11:49
LUCEMBURK/PRAHA - Potravinářské zboží pocházející z Izraelem okupovaných území a dovážené do Evropské unie bude muset být konkrétně označeno co do místa původu. Rozhodnutí Soudního dvora EU je politickou porážkou pro Židovský stát.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Amazon

„Made in Izrael“ už napříště nebude stačit – tedy v případech, kdy byl dotyčný produkt vyroben v některé z židovských osad na Západním břehu Jordánu, ve Východním Jeruzalémě či na Golanských výšinách, a dováží se do některé ze zemí Evropské unie. Všechna tato území jsou podle mezinárodního práva nelegálně okupovaná Izraelem a dnes v nich žije dohromady asi 750 000 obyvatel, z drtivé většiny přistěhovalých Židů.

V Izraeli opět přibývá přistěhovalců z Ruska. Vyhání je obavy z režimu Vladimira Putina

Rozhodnutí Soudního dvora EU v Lucemburku je pro unijní státy závazné a dovozní firmy, které by je případně nerespektovaly, mohou čelit finančním postihům. Soudní výrok však zejména znamená politickou porážku pro Stát Izrael, který sporné oblasti považuje za své a v budování nových židovských osad nadále pokračuje.

Úterní výrok soudu zmiňuje etické otázky, které při rozhodování spotřebitelů o koupi mohou hrát roli. „Skutečnosti sdělované zákazníkům na obalech musí tvořit podklad pro informované rozhodování, a to nejen na základě zdravotních, ekonomických či environmentálních hledisek, ale také s ohledem na etiku či dodržování mezinárodního práva,“ praví se ve výroku Soudního dvora EU. Ten rovněž explicitně uvádí, že „židovské osady jsou konkrétním výrazem populačních přesunů organizovaných Státem Izrael, které porušují mezinárodní humanitární právo,“ s tím, že spotřebitelé mají na takovou informaci právo.

Podpora bojkotu Izraele?

Židé vnímají výrok soudu jako podporu hnutí BDS (Boycott, Dinvestment, and Sanctions, v překladu Bojkot, stažení investic a sankce), které usiluje o ukončení izraelské okupace prostřednictvím ekonomického nátlaku. Izraelské ministerstvo zahraničí chce jako protireakci vyslat do evropských států své zástupce a „trpělivou diplomacií“ přesvědčovat své protějšky k „mírné interpretaci“ soudního rozhodnutí.

Gerald Steinberg, ředitel pravicové a proizraelské organizace NGO Monitor, která sleduje aktivity mezinárodních nevládních spolků se zřetelem k izraelské politice, v úterý listu The Jerusalem Post řekl, že „povinné označování potravin je dalším krokem k démonizaci Izraele (...) Nevládní organizace se dlouhodobě snaží o bojkot naší země, a toto je jen další z takových kroků.“

Doporučení k přesnému označování výrobků pocházejících z Izraelem nelegálně zabraných území vydala již v roce 2015 Evropská komise. Ačkoli pro členské státy nešlo o závazný pokyn, některé eurounujiní země přesto povinné rozlišování krátce poté zavedly (Česko, které v rámci EU zastává proizraelskou politiku, mezi nimi nebylo). Izrael tento krok považoval za diskriminační, avšak komise trvala na tom, že jde o technické, nikoli politické rozhodnutí.

Z ekonomického hlediska nebude mít zřejmě nová povinnost označování výrobků z okupovaných území velký dopad. Podle izraelských zdrojů tvoří takové zboží pouze 2 procenta z celkového „izraelského“ vývozu do zemí EU.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!