Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Za „hříšný“ tanec v Íránu dostala dvojice 21 let vězení. Provokují, řekl soud

Mladý íránský pár Astijáz Haghighová (21) a Amír Mohammad Ahmadí (22) tančí před věží svobody v Teheránu na podporu protestů ve své zemi. (Snímek z listopadu 2022) foto: Profimedia.cz

Soud v Íránu poslal na deset a půl roku do vězení mladý pár, který se na podzim nechal natočit při tanci u teheránské Věže svobody (Azádí), jedné z nejznámějších staveb v íránské metropoli. Informovali o tom ochránci lidských práv.
  21:58

Astijáz Haghighová a její přítel Amír Mohammad Ahmadí byli zatčeni loni v listopadu poté, co na Instagramu zveřejnili video, na němž tancují u futuristické Věže svobody. Jejich účty sledují celkem skoro dva miliony lidí, uvádí britská stanice BBC.

Mladá žena neměla na hlavě šátek, což je v rozporu s přísnými íránskými pravidly pro oblékání žen. Web britského listu The Guardian píše, že ženy v Íránu nesmějí tančit na veřejnosti a s mužem už vůbec ne.

Revoluční soud v Teheránu muže i ženu poslal na deset a půl roku do vězení, zakázal jim používat internet a opustit Írán, uvedla Agentura lidskoprávních aktivistů (HRANA) sídlící ve Spojených státech.

Soud je shledal vinnými z „podněcování ke korupci a veřejné prostituci“ a ze „shromažďování se záměrem narušovat národní bezpečnost“. Zdroje blízké rodinám mladého páru podle organizace HRANA uvedly, že Haghighovou ani Ahmadího nemohli během procesu navštívit právníci.

Íránské úřady tvrdě postupují proti jakýmkoliv formám protestu od smrti Mahsy Amíníové loni v září. Mladá žena zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům.

Podle OSN bylo od té doby zatčeno nejméně 14 000 lidí, mezi nimi známé osobnosti, novináři, právníci i běžní lidé, kteří se vydali do ulic protestovat proti režimu, ale i kvůli chudobě, nezaměstnanosti, korupci a nespravedlnosti. Nejméně čtyři účastníci protestů byli popraveni.

Video Haghighové a Ahmadího, na němž muž svoji přítelkyni v jednom okamžiku zvedne a jí vlají dlouhé vlasy, mnozí považují za symbol svobod, po kterých volají stoupenci tohoto protestního hnutí.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat