Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud odložil popravy v Arkansasu, dodavatel jedu do smrtící injekce si stěžoval

injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LITTLE ROCK Federální soudkyně v sobotu pozastavila bezprecedentní plán amerického státu Arkansas popravit do konce měsíce několik odsouzenců. Oznámila to agentura AP. Očekává se, že se stát proti tomuto rozhodnutí odvolá. Soudkyně Kristine Bakerová vydala předběžné opatření na žádost právníků vězňů, kteří podali stížnost proti rychlému sledu poprav a použití sporného sedativa v injekcí.

První dvě popravy se měly v Arkansasu odehrát již o pondělní noci.

Popravy byly naplánovány s ohledem na to, že na konci měsíce vyprší lhůta pro použití arkansaských zásob midazolamu, jedné z látek používaných ve smrtící injekci.

Již v pátek jiný soudce zakázal použití smrtící injekce na základě stížnosti dodavatele na zneužití jedné své látky k exekuci. Okresní soudce Wendell Griffen tak učinil tak poté, co dodavatelská společnost oznámila, že látku prodala státu Arkansas k lékařským účelům, nikoli k popravám. Slyšení v této věci Griffen stanovil na úterý 18. dubna, tedy na den po plánovaném začátku exekucí.

Popravy osmi odsouzenců, schválené arkansaským guvernérem Asou Hutchinsonem, měly být postupně provedeny od 17. do 27. dubna. Odsouzení spáchali trestné činy mezi lety 1991 a 2000 a všichni už vyčerpali možné opravné prostředky proti rozsudkům smrti.

První problémy s realizací tohoto plánu se objevily, když soudy kvůli obsahu injekcí zablokovaly popravy dvou z osmi odsouzenců. V jednom případě už minulý týden a ve druhém tento týden.

Arkansas nepopravil žádného odsouzence od roku 2005 kvůli právním sporům, jakož i kvůli chybějícím látkám do smrtící injekce. Dvojí popravu nevykonal od roku 1999.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA. Počet poprav ale od roku 2000 spíše klesá, loni jich bylo provedeno 20, což je nejméně za předchozích 25 let. Nejvíce poprav od roku 1977 se v USA uskutečnilo v roce 1999, kdy byl trest smrti vykonán v 98 případech.

Spojené státy obnovily tresty smrti v roce 1977 po desetileté přestávce. Od té doby bylo popraveno osm lidí během jednoho měsíce jen dvakrát, nikdy však v rozmezí 11 dnů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Katarský emír podepisuje dohodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Katarský emír podepisuje dohodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Katarský emír podepisuje dohodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...