Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud odložil na neurčito vynesení verdiktu nad bývalým Trumpovým poradcem Flynnem

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn. | foto: Reuters

Washington Americký soud ve středu na neurčito odložil vynesení verdiktu nad bývalým poradcem prezidenta Donalda Trumpa Michaelem Flynnem, který se přiznal k lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) o svých kontaktech s Rusy. Soudce Emmett Sullivan původně zamýšlel oznámit rozsudek 18. prosince, nový termín ale podle agentury Reuters nestanovil.

Odklad se očekával, protože o něj společně požádali Flynn i obžaloba. Zdůvodnili to tím, že 9. prosince chce generální inspektor ministerstva spravedlnosti zveřejnit zprávu o možných nesrovnalostech vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a že tento dokument se věnuje i otázkám, na které obhajoba upozornila.

Podporovatelé prezidenta tvrdí, že inspektorova zpráva vyvolá pochyby o oprávněnosti toho, jak FBI přistupoval k prověřování možných spojení Trumpovy kampaně na Rusko. Trump ke zprávě uvedl, že bude historická. Neupřesnil ale, jak se to dozvěděl.

Jádro kontroly se týká toho, zda se FBI držel zákonů, když požádal v roce 2016 u tajného soudu o povolení elektronického sledování jedné americké osoby. Podle médií šlo o Trumpova někdejšího zahraničněpolitického poradce Cartera Page.

Michael Flynn při slyšení ve Washingtonu v roce 2014.
Bývalý šéf FBI Robert Mueller při výpovědi v Kongresu.

O Page se zajímal také zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách objasňoval. V závěrečné zprávě z letošního dubna Mueller uvedl, že nenašel důkazy, že by Page, Trump či jiný Američan ve volbách cíleně spolupracoval s ruskou vládou. Trump Muellerovo vyšetřování považuje za hon na čarodějnice.

Také Flynnův případ je výsledkem Muellerova vyšetřování. Flynn, který Trumpovi krátce radil v otázkách národní bezpečnosti, se v roce 2017 vyšetřovatelům přiznal, že jim podával lživé informace o svých kontaktech s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. S vyšetřovateli následně spolupracoval a Mueller proto soud požádal, aby bývalého poradce neposílal do vězení.

Letos v říjnu Flynnovi právní zástupci vyzvali soud, aby celou kauzu smetl ze stolu, ačkoli se jejich klient formálně přiznal. V prohlášení, které média označila za nezvyklé, zdůvodnili požadavek tím, že vysocí představitelé FBI v roce 2017 zosnovali přepadový výslech Flynna s cílem přinutit ho k takovým tvrzením, která by později mohla být označena za lživá.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...