Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Soud odmítl propustit zakladatele WikiLeaks na kauci. Assange tak zůstává ve vazbě

Svět

  12:42aktualizováno  14:14
Zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange zůstane ve vazbě v Británii. Žádost o jeho propuštění na kauci ve středu zamítl londýnský soud. Informovala o tom agentura Reuters.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange odchází ze soudu v londýnském Westminsteru v lednu 2020 foto: Reuters

Assange má o starost méně, vydání do USA by se měl vyhnout, rozhodl britský soud

USA viní 49letého Australana ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. V pondělí britský soud odmítl jeho vydání do Spojených států. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že by se v americkém vězení mohl pokusit o sebevraždu. Americká vláda oznámila, že se hodlá proti tomuto verdiktu odvolat, Mexiko nabídlo Assangeovi politický azyl.

Stella Morris, partnerka Juliana Assange, a představitel WikiLeaks Joseph...
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange v autě vězeňské služby přijíždí na slyšení...

Assange strávil více než osm let v budově ekvádorské ambasády v Londýně. V pondělí soud rozhodl, že nemá být vydán do USA, kde čelí 18 trestním obviněním souvisejících s porušením zákona o špionáži a spiknutí s cílem nabourat se do vládních počítačů.

Právnička žádá Assangeovo propuštění, prý s ním má dvě děti. Seznámili se na ekvádorské ambasádě

Soudkyně Vanessa Baraitserová ve středu zamítla žádost o propuštění Assange na kauci. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že existují „pádné důvody“, proč se lze domnívat, že by se Assange pokusil uniknout odvolacímu řízení. „Pokud jde o pana Assange, soud zatím nevyhrál. Zatím není jasný výsledek odvolání,“ uvedla.

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že bude o vydání Assange nadále usilovat.

Assangeova partnerka Stella Morisová označila dnešní verdikt za „obrovské zklamání“. „Julian se vůbec neměl do (britského) vězení dostat. Vyzývám ministerstvo spravedlnosti, aby obvinění stáhlo, a prezidenta Spojených států, aby Juliana omilostnil,“ řekla. Portál WikiLeaks oznámil, že se proti dnešnímu rozhodnutí soudu odvolá.

Globální pandemie není důvodem pro Assangeovo propuštění, odmítl britský soud jeho žádost

Assangeovi stoupenci jej považují za hrdinu, který odhalil americké zneužívání moci. Jeho odpůrci ho naopak označují za nebezpečnou osobu, která ohrozila bezpečnost Západu a zpochybňují, že je novinář.

Portál WikiLeaks zveřejnil statistice tajných amerických diplomatických depeší, které odhalily mnohdy kritická hodnocení světových vůdců, od ruského prezidenta Vladimira Putina po členy saúdské královské rodiny.

Assange na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když WikiLeaks publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Server poté mimo jiné zveřejnil množství tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009.

Právnička Clair Dobbinová, která ve středu u soudu zastupovala USA, uvedla, že Assange vynaložil velké úsilí, aby zabránil svému vydání do Spojených států. Doplnila přitom, že by se mohl pokusit uniknout zákonu útěkem z Británie.

Ukončete ‚mučení‘ zakladatele Wikileaks, vyzývá na 120 lékařů. Jeho stav se lepší, reaguje Assangeův mluvčí

Assange byl v prosinci 2010 v Británii zatčen na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. V Británii byl ještě v prosinci 2010 propuštěn na kauci, kterou ale porušil, když reálně hrozilo jeho vydání do Švédska: v červnu 2012 se Assange uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a získal politický azyl. Na ambasádě byl sice mimo dosah britských a švédských úřadů, ale prakticky také vězněm. 

Vztah Assange s jeho hostiteli se postupně zhoršil a v dubnu 2019 byl z ekvádorské ambasády vykázán. Britská policie jej okamžitě zatkla. Následně si odpykal trest za předchozí porušení podmínek kauce. Ve věznici jihovýchodně od Londýna je od dubna 2019. Švédsko předloni v listopadu vyšetřování Assange pro sexuální zločiny zastavilo kvůli promlčení.

Výběr hlavních událostí v kauze Juliana Assange (49)

Prosinec 2006 - Vznikl portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat (například údajů o velkých firmách).

26. července 2010 - Server zveřejnil 80 000 tajných zpráv z Afghánistánu, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009. Dokumenty svědčí o sílícím a lépe organizovaném povstání Tálibánu, o zabíjení civilistů či o tajných operacích americké CIA v zemi. Bílý dům jejich zveřejnění zkritizoval.

23. října 2010 - Portál WikiLeaks zveřejnil kolem 400 000 tajných amerických dokumentů o válce v Iráku, které podle Assange přinesly důkazy o spáchaných válečných zločinech.

28. listopadu 2010 - Na internet pronikly první nelichotivé úsudky amerických diplomatů o osobnostech světové politiky z archivu WikiLeaks. Bílý dům únik informací odsoudil. Důvěrnou komunikaci 274 zastupitelských úřadů po celém světě z let 1966 až 2010 server postupně dával na internet až do 2. září 2011.

18. listopadu 2010 - Švédsko vydalo na Assange mezinárodní zatykač kvůli údajnému znásilnění a sexuálnímu obtěžování ze srpna 2010.

7. prosince 2010 - Assange na žádost Švédska zatkla v Londýně policie a soud na něj uvalil vazbu.

14. prosince 2010 - Londýnský soud nařídil propustit Assange na kauci 240 000 liber (7,1 mil. Kč). Assange pak žil prakticky v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk.

30. května 2012 - Britský nejvyšší soud rozhodl, že Assange může být vydán do Švédska. Assange soud požádal o nové projednání případu, jeho žádost však byla v červnu zamítnuta.

19. června 2012 - Assange požádal na ekvádorské ambasádě v Londýně o politický azyl.

16. srpna 2012 - Ekvádor se rozhodl udělit Assangeovi na svém londýnském velvyslanectví politický azyl.

16. července 2014 - Švédský soud potvrdil platnost zatykače na Assange, verdikt později potvrdil i švédský nejvyšší soud.

13. srpna 2015 - Švédsko kvůli promlčení odložilo vyšetřování některých sexuálních deliktů, kterých se Assange údajně dopustil.

19. května 2017 - Švédská prokuratura zastavila předběžné vyšetřování Assange v případu údajného znásilnění.

11. ledna 2018 - Assange dostal ekvádorské občanství.

6. února 2018 - Londýnský soud rozhodl, že britský zatykač na Assange zůstává v platnosti a není v rozporu s veřejným zájmem.

2. dubna 2019 - Ekvádorský prezident Lenín Moreno obvinil Assange z porušování podmínek azylu na velvyslanectví poté, co Assange zveřejnil na WikiLeaks fotografie Morena a jeho rodiny a připojil se údajně ke kampani vedenou bývalým prezidentem Rafaelem Correaou, která prý měla destabilizovat Ekvádor.

11. dubna 2019 - Assange byl po vyhoštění z ekvádorské ambasády zatčen. Policie ho zadržela na základě žádosti o vydání do USA a kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti s údajným znásilněním ve Švédsku. Londýnský soud ho pak shledal vinným z porušení podmínek kauce a do dalšího stání u soudu vyšší instance ho poslal do vazby. Americké ministerstvo spravedlnosti Assange obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů.

1. května 2019 - Assange byl v Británii odsouzen k trestu 50 týdnů odnětí svobody za porušení podmínek kauce. O den později začal britský soud projednávat jeho vydání do USA.

20. května 2019 - Švédská prokuratura oznámila, že požádala o formální zadržení Assange kvůli obvinění ze znásilnění.

23. května 2019 - Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Assange z dalších téměř dvou desítek trestných činů. Assange podle obvinění ohrozil národní bezpečnost USA nezákonným zveřejněním tajných dokumentů, včetně jmen tajných zdrojů.

11. června 2019 - Spojené státy formálně požádaly Británii o vydání Assange.

19. listopadu 2019 - Švédská prokuratura zastavila předběžné vyšetřování Assange, který v zemi čelil obvinění ze znásilnění.

24. února 2020 - Britský soud začal jednat o americké žádosti o vydání Assange. Extradiční proces byl později odložen kvůli koronaviru.

7. září 2020 - Britský soud začal opět rozhodovat o případném vydání Assange do Spojených států.

4. ledna 2021 - Britský soud rozhodl, že Assange by neměl být vydán do Spojených států. Soudkyně Vanessa Baraitserová rozhodnutí nevydat Assange mimo jiné zdůvodnila obavou, že by mohl spáchat sebevraždu.

6. ledna 2021 - Britský soud zamítl žádost Assange o propuštění na kauci, Australan tak zůstává ve vazbě.

Autor: