Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Soud: Parlamentní přestávka britského parlamentu vynucená Johnsonem je nezákonná

Svět

  11:55aktualizováno  21:47
Edinburgh - Vynucená přestávka v zasedání britského parlamentu je nezákonná. Rozhodl o tom ve středu skotský odvolací soud, který tak zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance. Vláda se hodlá proti verdiktu odvolat k britskému nejvyššímu soudu, který již termín projednání kauzy stanovil na příští úterý. Podle kritiků chce premiér Johnson nucené pauzy využít, aby omezil možnost parlamentu zasahovat do brexitu. Do termínu odchodu Británie z EU zbývá 50 dní.

Nový premiér Británie Boris Johnson během prvního projevu. foto: Reuters

Odmítl Trumpa i brexit bez dohody, teď končí. Příběh zábavného předsedy britské sněmovny Johna ‚Order‘ Bercowa

Johnsonova vláda na konci srpna požádala královnu Alžbětu II., aby ukončila aktuální zasedání parlamentu a jeho další schůzi zahájila až 14. října. Panovnice, která jedná na doporučení předsedy vlády, žádosti vyhověla. Proti se ale postavila opozice i další kritici kabinetu, podle nichž je Johnsonovým cílem vyřadit parlament z rozhodování o brexitu. Kontroverzní krok proto napadli u soudů ve Skotsku, v Anglii a v Severním Irsku.

Na soud v Edinburghu se obrátila skupina více než 75 opozičních zákonodárců. Soud nižší instance před týdnem rozhodl, že vynucená přestávka několik týdnů před termínem odchodu Británie z EU je v souladu se zákonem. Soudce Raymond Doherty tehdy řekl, že jde o problém politický a nikoli o záležitost justice.

Šedá eminence brexitu. ‚Borisův Rasputin‘ se nezastaví před ničím, rivaly nechává vyvést policií

Odvolací soud ve středu ale uvedl, že Johnsonův krok byl „nezákonný“, neboť jeho motivem byla snaha překazit činnost parlamentu. Přerušení zasedání je proto podle soudu „neplatné“.

„Parlament musí být okamžitě svolán,“ vyzvala v reakci na rozhodnutí soudu předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová. Také mluvčí opozičních labouristů pro brexit Keir Starmer vyzval premiéra Johnsona, aby parlament opět svolal. „Myslím, že správnou věcí, kterou by měl nyní premiér udělat, je svolat parlament, dnes odpoledne či zítra ráno, abychom se mohli vrátit k práci,“ řekl.

Podle britských médií není pravděpodobné, že by vláda zasedání parlamentu obnovila ještě před rozhodnutím nejvyššího soudu. Předseda Dolní sněmovny John Bercow prostřednictvím své mluvčí vzkázal, že opětovné svolání zákonodárců během aktuální přestávky by musel iniciovat premiér.

Co přinesl poslední den před přestávkou parlamentu? Johnson stále věří, že 31. října dojde k brexitu

„Odvoláme se k Nejvyššímu soudu Spojeného království. Kabinet musí předložit silnou domácí legislativní agendu. Přerušení zasedání parlamentu je zákonným a potřebným způsobem, jak toho dosáhnout,“ uvedla v reakci na středeční rozsudek vláda. Premiér od počátku tvrdil, že si přestávku nevynutil, aby zhatil brexitové plány parlamentu, ale aby mohl předložit poslancům plán domácí agendy po odchodu Británie z EU.

Podobně jako prvoinstanční soud ve Skotsku, který označil Johnsonův krok za zákonný, rozhodl už minulý týden také soud v Londýně, u něhož si na postup vlády stěžovali aktivistka Gina Millerová a bývalý konzervativní premiér John Major.

Proti rozsudku soudu v britské metropoli se stěžovatelé odvolali k nejvyššímu soudu, vláda zase napadá středeční rozsudek z Edinburghu. Oběma případy se tedy bude zabývat nejvyšší britský soud, který již termín stanovil na 17. září.

Zákon zabraňující tvrdému brexitu vstoupil v platnost, odsouhlasila ho královna. Předseda Bercow rezignuje

Podle deníku The Times ve středu mluvčí ministerského předsedy Johnsona slíbil, že vláda by zasedání parlamentu obnovila, pokud by nejvyšší soud potvrdil skotský verdikt. List zároveň podotýká, že ačkoli by takový vývoj byl pro premiéra trapný, praktický význam brzkého návratu poslanců do lavic by byl nevelký. „Odpůrci vládní brexitové politiky z řad členů parlamentu už dosáhli svého cíle, když učinili nezákonným, aby premiér realizoval brexit bez dohody,“ připomínají The Times.

Přerušení práce parlamentu mezi dvěma schůzemi je za běžných okolností rutinní událostí britského politického systému, k níž dochází zhruba jednou ročně. Aktuální přestávka, která začala v noci na úterý, ovšem přichází v čase hluboké politické krize způsobené odchodem Británie z EU, momentálně plánovaným na 31. říjen. Zároveň byla nařízena na mimořádně dlouhou dobu: potrvá-li skutečně až do 14. října, byly by to podle britských médií nejdelší takové parlamentní prázdniny od druhé světové války.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!