30. října 2017 20:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spiknutí proti USA? Exčlenové Trumpova týmu popřeli vinu, dostali domácí vězení

Bývalý člen volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý člen volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalí členové volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort a Rick Gates v pondělí před washingtonským soudem popřeli, že by se při inkasování milionových částek z Ukrajiny dopustili finančních machinací a podvodů a klamali americké úřady. Ve všech dvanácti bodech obvinění vinu odmítli. Soud rozhodl, že do složení mnohamilionové kauce budou v domácím vězení. Stání má pokračovat ve čtvrtek.

Manafort byl obviněn z dvanácti trestných činů: klamání daňových a justičních úřadů, spiknutí proti státu, praní špinavých peněz, daňových úniků, působení ve prospěch cizího státu bez registrace a sedmi případů zatajování účtů v zahraničních bankách. Platby přijímal přes tajná konta na Kypru, v karibském ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny a na Seychelách. Prošlo tudy podle obvinění 75 milionů dolarů (1,65 miliardy korun), přes 18 milionů se Manafortovi podařilo „vyprat“.

Rick Gates při kampani.

Rick Gates při kampani.

V žalobě americká prokuratura neuvádí žádné informace o vazbách obviněných nebo Trumpova štábu na Rusko, které Washington viní z vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Bílý dům podle agentury AP s uspokojením vzal na vědomí, že aféry kolem volebního vměšování se kauza netýká.

Manafortův obhájce Kevin Downing v pondělípřed soudem odmítl obvinění jako směšná a řekl, že Manafort se na Ukrajině snažil o prosazování demokracie a sblížení se Západem. Jeho spolupráce s Kyjevem prý navíc skončila v roce 2014, dva roky předtím, než přijal angažmá ve vedení Trumpova štábu.

Soud vyhověl žádosti žalobců a poslal Manaforta i Gatese do domácího vězení. Setrvají v něm do složení kauce, o jejíchž podmínkách soud ještě s konečnou platností nerozhodl. Její výše nicméně bude podle agentury AP deset milionů dolarů (220 milionů korun) pro Manaforta a pět pro Gatese.

Pokud soud uzná jejich vinu v plném rozsahu, mohou být odsouzeni až na 80 let vězení v případě osmašedesátiletého Manaforta a na 70 let v případě jednašedesátiletého Gatese.

Američtí novináři zachytili Manaforta v autě.
Paul Manafort odjíždí ze svého domu v Minnesotě.
ČTK

Prostorné 2+1 s balkonem
Prostorné 2+1 s balkonem

Palackého třída, Pardubice - Zelené Předměstí
3 300 000 Kč