Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud poslal Krejčíře do nemocnice. Proces provázel organizační chaos

Radovan Krejčíř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: ČTK

JOHANNESBURG Soudní budova zaplněná novináři a policisty s automatickými zbraněmi, v takových kulisách se v pondělí odehrálo soudní stání s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který v Jihoafrické republice čelí podezření z únosu a z pokusu o vraždu. Líčení předcházely zmatky a nakonec se o odkladu stání o týden rozhodlo za zavřenými dveřmi, protože policie novináře i veřejnost s poukazem na zajištění Krejčířovy bezpečnosti vykázala z budovy.

Soud za týden rozhodne o kauci nejen pro Radovana Krejčíře, ale také pro druhého obviněného, který byl poprvé v pondělí identifikován jako Desai Luphondo.

Za zavřenými dveřmi

"Soud je nyní odročen z důvodu nemoci do 2. prosince," potvrdil ČTK Krejčířův advokát. "Státní zastupitelství navrhovalo, aby (další) jednání bylo uzavřené, my jsme protestovali a soud rozhodl, že tisk i veřejnost budou moci být přítomny na dalším stání," dodal.

Soudní stání s Krejčířem mělo začít v 9:00 místního času (8:00 SEČ) na předměstí Johannesburgu. V soudní síni se shromáždil dav novinářů a soudní úřednice potvrdila, že přelíčení by se mělo konat právě zde. Necelou hodinu po plánovaném zahájení ale přišla informace, že Krejčířovu kauzu projedná jiný senát v jiném patře budovy. Tam ale soudce ihned vykázal novináře ze síně.

Krejčíř a česká justice

V České republice byl Krejčíř nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik a české úřady se už léta neúspěšně pokoušejí prosadit jeho vydání zpět do vlasti.

Státní zástupce následně řekl, že u soudního jednání nesmějí být kamery a fotoaparáty, novináři a veřejnost budou ale mít příležitost u líčení být. Z úst soudních úředníků naopak zaznívaly hlasy o tom, že bude nutné evakuovat celou budovu soudu.

Krejčíře přivezla k soudu policie a do budovy vstoupil zadním vchodem, mimo pozornost většiny kamer. Krátce po jeho vstupu do budovy začali policisté vyzývat novináře i veřejnost k odchodu z budovy, později přistoupili i k jejich vytlačování. Samotné přelíčení se tak odehrálo za zavřenými dveřmi.

ZADRŽENÍ RADOVANA KREJČÍŘE

Úmyslně vyvolaná panika, tvrdí advokát

S Krejčířem neměli zástupci médií možnost promluvit ani po skončení řízení. Z budovy ho eskortovala policie opět zadním vchodem, snažila se přitom zabránit tomu, aby se novináři dostali k autům s tmavými skly, z nichž jedno Krejčíře vezlo. Nakonec policisté přistoupili i k tomu, že začali do kameramanů pomalu najíždět jednou dodávkou, aby je dostali ze silnice u budovy soudu.

"Důvod, proč vyloučili tisk, byl ten, že prý měli informaci, že někdo přijede se zbraní zabudovanou v kameře, aby Krejčíře zabil," prohlásil advokát. Podle něj však šlo o nesmyslná opatření: Krejčíře prý navštívil o víkendu na místě, které nijak zvlášť hlídané nebylo. "Podle mě to byla úmyslně vyvolaná panika, aby se zabránilo jednání o kauci," dodal.

Soudce Ramarumo Monama v pondělí uznal argumenty Krejčířových právníků, kteří přišli s lékařskými posudky o špatném zdravotním stavu svého klienta. Podle nich má Krejčíř problémy s ledvinami a hrozí mu jejich selhání. Český podnikatel, který je v JAR podezřelý z únosu a z pokusu o vraždu, tak na další soudní stání nebude čekat ve vazební cele, ale v nemocnici. Tam už podle všeho zamířil, novináři však neměli šanci s jistotou identifikovat osobu v autě, které za silné policejní asistence odpoledne opustilo soudní budovu.

Krejčíř? Zločinecká celebrita, zní Twitterem

  • Zločinecká legenda, celebrita, boss a gangster - to jsou jen některá přízviska, která na Twitteru Krejčíř získal.
  • "Je mi líto lidí, kteří musí ke stejnému soudu, kde je teď Krejčíř, protože tam, kde je on, může něco bouchnout!," napsala Lucky Mahlangu. Clark Kent s uznáním poznamenal: "Krejčíř zavřel celý soud v Palm Ridge. Jako opravdový boss."
  • "Krejčíř by nám mohl vyhrát Oscara. Takové drama! Doufám, že někdo už píše scénář," popsal své pocity Sbu Leonard.
  • "Tenhle Krejčířův debakl je lepší, než Zákon a pořádek! Umí to zdramatizovat, ta zdržovací taktika a zoufalé žádosti," komentoval Pieter Bosch Botha.
  • Uživatelka s přezdívkou dududube si zase povzdechla: "Skvělá věc by byla, kdyby soudce vystoupil a řekl: rozhodl jsem se, že Krejčíř půjde do nemocnice, v České republice, teď hned. Hezký sen."

Jihoafričtí policisté zadrželi Krejčíře v pátek v jeho rezidenci v Bedfordview. Zatčení podle listu Mail & Guardian souvisí s červnovým údajným únosem v Ermelu v provincii Mpumalanga a s útokem v East Randu, který patří k Johannesburgu. O víkendu se objevily informace, že policisté Krejčíře údajně po zadržení mučili; advokáti o tom hovořili u soudu a detaily se mají veřejně probírat příští týden. Policie kategoricky popírá, že by se zadrženým nakládala nezákonně.

Krejčíř nicméně podal na postup policie stížnost, kterou bude řešit jihoafrická generální inspekce policejních sborů (IPID). Obsahem stížnosti je obvinění, že policisté s Krejčířem zacházeli nepřiměřeně - dusili ho plastovou taškou a používali proti němu elektrický paralyzér.

Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přicestoval s falešným pasem ze Seychel. V posledních měsících čelil údajně dvěma pokusům o vraždu. Naposledy před dvěma týdny vybuchla nálož v jeho podniku Money Point, kde zahynuli dva lidé.

Krejčíř - priorita jihoafrického tisku

  • Soud s českým podnikatelem Radovanem Krejčířem je pro jihoafrická média jednou z hlavních zpráv dne. Kauze se v pondělí s velkými podrobnostmi věnují deníky, internetové zpravodajské servery i televizní stanice. K soudní budově na předměstí Johannesburgu dorazila více než desítka reportérů, z nichž někteří referují o vývoji jednání živě.
  • Krejčíř je v JAR spojován s více než desítkou vražd a množstvím dalších trestných činů jako podvody, loupeže a únosy. V médiích opakovaně rezonovalo rozhořčení veřejnosti z toho, že Krejčíř nebyl za tyto údajné činy stíhán, a investigativní novináři nepřímo obviňovali policejní složky ze selhání.
  • Ministr pro policii Nathi Mthethwa v pondělí jihoafrickou policii znovu hájil a tvrdil, že zvládla svou práci dobře. "Někteří tvrdili, že policie se zdráhá jeho (Krejčířovi) a jemu podobné osoby zatknout. Není ale možné jednat bezhlavě jen proto, že chcete někoho zatknout. Chci zdůraznit, že policie se v této zemi nikoho nebojí; pokud jste spáchali zločin, tak vás dostaneme bez ohledu na to, jak velké jste zvíře," řekl ministr na tiskové konferenci.
  • Server Eye Witness News napsal, že vyšetřovatelé mají proti Krejčířovi "silné důkazy". Komentátoři na sociálních sítích ale naproti tomu spekulují, že policie zatkla Krejčíře narychlo kvůli obavám, že by mohl uprchnout. Soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan o víkendu médiím řekl, že Krejčířova manželka a synové před několika dny odcestovali do Argentiny. Krejčířovi advokáti to však popřeli a uvedli, že rodina jejich klienta je už dva týdny na dovolené na Mauriciu.
Uprchlý Krejčíř se objevil v kalendáři.

Radovan Krejčíř s manželkou Kateřinou (snímek z roku 2008)

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.