24. srpna 2012 9:35, aktualizováno  10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud: Breivik vraždil s rozmyslem. Za mřížemi stráví minimálně 21 let

Anders Breivik u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anders Breivik u soudu. | foto: Reuters

OSLO Pravicový extremista Anders Behring Breivik byl při vražedném běsnění příčetný. Rozhodl o tom soud v Oslu, který Breivika poslal na 21 let za mříže. Trest může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti. Breivik loni 22. července při pumovém útoku v centru norské metropole a při střelbě na ostrově Utöya zabil 77 lidí.

Verdikt oznámila předsedkyně senátu Wenche Arntzenová, která nyní přednáší zdůvodnění rozsudku. V norské metropoli Oslu panuje silné napětí. Před soudní budovou stojí dlouhá fronta novinářů a soudní síň číslo 250 zaplňují ti, kteří přežili Breivikovy útoky, pozůstalí po obětech i žurnalisté.

Klíčovou otázkou bylo, zda pětice soudců shledá obžalovaného příčetným a pošle ho do vězení, nebo zda ho uzná nesvéprávným a rozhodne o jeho umístění do psychiatrické léčebny.

ČTĚTE TAKÉ:

Verdikt v největším poválečném soudním procesu v Norsku padl v deset hodin. Nyní soudci budou zhruba čtyři hodiny předčítat odůvodnění rozsudku a po nich dostane slovo Breivik. Podle dřívějších informací si obžalovaný připravil dvě verze proslovu: jednu pro případ, že ho soud shledá příčetným, a druhou pro případ, že bude označen za nesvéprávného.

Maximální trest
Norsku neexistuje doživotní trest vězení. Breivikovi byla nicméně uložena zvláštní forma trestu zvaná "forvaring", která dává možnost uvěznění odsouzeného opakovaně prodloužit vždy o pět let. Dotyčný tak může setrvat v cele až do konce svého života.

Obžaloba navrhovala pro Breivika psychiatrickou péči. Breivik trval na své příčetnosti a trestu vězením. V opačném případě se chtěl odvolat a kauzou by se pak musel zabývat norský nejvyšší soud.

Breivik nicméně tvrdí, že je nevinný, protože prý útočil v sebeobraně, aby uchránil Norsko před multikulturalismem.

Lidovky.cz, ČTK

Prodej, Byt 3+1, 101,5m2, Čáslav-Nové Město
Prodej, Byt 3+1, 101,5m2, Čáslav-Nové Město

Filipovská, Čáslav - Čáslav-Nové Město, okres Kutná Hora
2 990 000 Kč