5. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Magnitskij je tři roky mrtvý, přesto bude v Rusku souzen

Sergej Magnitsky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Magnitsky | foto: Reuters

MOSKVA Obvodní soud v Moskvě rozhodl, že za týden 11. března začne proces proti auditorovi zahraničního investičního fondu Sergeji Magnitskému, obžalovanému z daňových úniků. I ruští právníci se pozastavují nad tím, že souzen má být muž, který je už déle než tři roky mrtev.

"Přelíčení začne 11. března v 11:00 (8:00 SEČ)," sdělila mluvčí soudu, která připomněla, že soud již určil i obhájce zesnulého a k dnešnímu jednání ani nepřipustil advokáta najatého přáteli Magnitského.

V nepřítomnosti má být současně souzen i Magnitského šéf William Browder, který svého času patřil k největším zahraničním investorům v Rusku. O případu až dosud soud jednal vždy za zavřenými dveřmi.

ČTĚTE TAKÉ:

Magnitskij v listopadu 2009 za dosud neobjasněných okolností zemřel v moskevském vězení po téměř roční vazbě. Uvězněn a obviněn z daňových úniků byl krátce poté, co sám obvinil skupinu vysoce postavených úředníků z obřího podvodu na státním rozpočtu.

Magnitskij byl podle přátel ubit dozorci

Ti však zůstali nedotknutelní a podle Magnitského přátel se postarali i o umlčení mladého auditora, nejspíše ubitého dozorci, a nyní se jej chystají posmrtně odsoudit.

Spojené státy koncem loňského roku přijaly takzvaný Magnitského zákon, který uvalil sankce na šedesátku ruských činitelů zapletených do porušování lidských práv. Moskva odpověděla obdobným protiopatřením a navíc zakázala adopce ruských sirotků do USA.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!