Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V Baku zatkli novinářku, odhalovala korupci ázerbájdžánského režimu v Česku

Svět

  20:11
Soud v Ázerbájdžánském hlavním městě Baku na dva měsíce umístil do vazební věznice redaktorku ázerbájdžánského vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda Chadidžu Ismailovou a obvinil ji z navádění k sebevraždě. Podle organizace Člověk v tísni novinářka pracovala na odhalování korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v České republice.

Chadídža Ismayilová foto: Foto: Chadídža Ismayilová.(RFE/RL, Courtesy Image

V říjnu ázerbájdžánské úřady zakázaly cestu Ismailové do Prahy, kde měla promluvit na konferenci Fórum 2000.

Podle advokátů je zatčení záminkou, jak zabránit známé opoziční novinářce v šíření informací kritických k ázerbájdžánskému vedení. Ismailové hrozí tři až sedm let vězení, uvedla agentura APA.

Zadržení novinářky odsoudila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle níž je tažení ázerbájdžánských policistů a soudců proti Ismailové „koordinovaným zastrašováním“.

Česká humanitární organizace Člověk v tísni dnes k zadržení Ismailové uvedla, že novinářka pracovala mimo jiné na odhalování korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v České republice. Jednu z mezinárodních cen pro investigativní novináře získala podle Člověka v tísni i za vyšetřování investic a korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v Česku. Na vyšetřování spolupracovala s českými kolegy.

O spolupráci Česka s Ázerbájdžánem v pátek v Praze jednal prezident Miloš Zeman s šéfem ázerbájdžánského parlamentu Agtayem Asadovem. Prezident, který s hostem z Baku jednal hlavně o hospodářské spolupráci, bývá kritizován za nedostatečnou pozornost k otázkám lidských práv, které byly v minulosti významnou součástí české diplomacie.

„S představiteli tak tvrdých diktatur, jako je Ázerbájdžán, otázky lidských práv musejí být veřejnou součástí agendy - pokud tomu tak není, naši politici tak de facto diktátory podporují,“ uvedla v prohlášení Adéla Pospíchalová z Člověka v tísni.

Údajně pomáhala sebevraždě

Podle soudu měla Ismailová napomoci k sebevražednému pokusu bývalého kolegy z redakce Turala Mustafajeva. Advokát zadržené Elton Gulijev prohlásil, že jde o „absurdní záminku“, jak umlčet autorku série útočných článků, které ze zneužívání moci obviňovaly osoby blízké prezidentu Ilhamu Alijevovi a jeho rodinnému klanu.

Ismailová už z minulosti čelí jinému obvinění. Žalobu na ni podle Rádia Svoboda podal jistý Elman Türkoglu, bývalý opozičník, který podle Ismailové spolupracuje s ázerbájdžánskou tajnou policií. Türkoglu obvinil Ismailovou z pomluvy.

Ázerbájdžánská novinářka měla v polovině října navštívit Prahu, ale úřady v Baku jí cestu zakázaly. V Praze se měla zúčastnit Fóra 2000. Hovořit chtěla o odhalování korupce v Ázerbájdžánu a o možnostech nastolení demokracie v postsovětském prostoru. Už po zákazu cesty do Česka novinářka vyjádřila obavy, že se chystá její zatčení.

Podle jedné americké diplomatické depeše z roku 2009, kterou zveřejnil server WikiLeaks, prezident Alijev údajně označil Ismailovou za „nepřítele vlády“. V roce 2012 se na internetu objevilo video, zachycující Ismailovou při souloži. Podle novinářky šlo o vydírání.

Ochránci lidských práv často obviňují Alijevův režim z pošlapávání svobody slova a věznění oponentů.

Autor: