Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

700 trestů smrti. Egyptská justice odsoudila další islamisty

Demonstrace v Egyptě (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Egyptě (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

MÍNJA Soud v egyptském městě Mínja v pondělí vynesl rozsudky smrti nad téměř 700 islamisty za účast v loňské násilné demonstraci. Informovala o tom agentura AFP. Odsouzení, z nichž pouze 50 je ve vazbě a ostatní jsou na útěku, se mohou odvolat. V březnu soud vynesl za tentýž čin stejný rozsudek nad 529 jinými lidmi.

Březnový rozsudek soudce zmírnil na doživotí pro 492 z nich a potvrdil pro 37 zbývajících. Soudní řízení s oběma skupinami lidí byla mimořádně krátká - konala se vždy jenom dvě stání. Vyvolala kritiku ochránců lidských práv i OSN.

Procesy s oběma skupinami se týkají loňských srpnových protestů, které byly mimořádně krvavé. Svolali je stoupenci Muslimského bratrstva kvůli červencovému svržení prezidenta Muhammada Mursího. Ten je nyní sám souzen ve čtyřech kauzách a Muslimské bratrstvo je zařazeno k teroristickým organizacím.

ČTĚTE TAKÉ:

V Mínje tehdy dav rozlícený nad krvavým násilím v Káhiře napadl policejní stanici a o život přišel jeden policista. V Káhiře 14. srpna policie násilím rozehnala tábory, v nichž bratrstvo pořádalo pravidelné demonstrace proti Mursího svržení, avšak o život v ten den přišlo v metropoli na 500 lidí.

Souzení byli obviněni z násilností, ničení veřejného i soukromého majetku, útoku na policisty a podněcování k násilí. Soud se má znovu sejít 21. června, kdy by měl být znám výrok muslimské autority - velkého muftího.

K rozsudkům smrti se v Egyptě vyslovuje náboženská autorita a pondělní revize rozsudků z března je výsledkem právě připomínek velkého muftího. Jeho rozhodnutí ale nejsou podle agentury Reuters pro soudy závazná a nemusí se jimi řídit.

Všichni odsouzení mají právo se odvolat a podle egyptských sdělovacích prostředků a právníků se očekává, že odvolací soud verdikty zruší a nařídí nové procesy. Většina z obžalovaných tvrdí, že na demonstraci, o níž se v procesu jedná, vůbec nebyli.

Kde je spravedlnost? volají rodiny odsouzených

Před soudní síní se shromáždili příbuzní souzených a několik žen po vynesení rozsudku omdlelo. "Kde je spravedlnost?" volala jedna z matek. "Můj syn Chálid dostal doživotí, což není o nic lepší než smrt. Přitom nic neudělal," řekla agentuře AFP jiná. "Můj syn se nemodlí, neví ani, kde je mešita," řekla jedna žena, podle níž před soudem stojí mnozí zcela nevinní. "V té záležitosti jmenují i mého syna, který zemřel před třemi lety," řekla jedna šedesátnice.

Koordinátor obhájců první skupiny Chálid Kumí řekl, že 60 procent obviněných může dokázat, že v den demonstrace bylo v zaměstnání, a ne na místě protestu. V procesu z útoku na policejní stanici figuruje dohromady 1200 jmen a Pouze 200 z těchto lidí je za mřížemi.

Výše trestu však má být podle znalců důkazem toho, že úřady jsou odhodlány postupovat rozhodně proti Muslimskému bratrstvu, které vyhrálo volby po svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 a do loňska zemi vládlo. Orientovalo ale Egypt k islámu a nedokázalo si poradit s obtížnou ekonomickou situací. Za jeho vlády demonstrovali pravidelně odpůrci islamistů a násilnosti, které dodnes trvají, odradily mnoho z návštěvníků Egypta.

Zákaz hnutí, které pomáhalo svrhnout Mubaraka

Soud v Káhiře rovněž zakázal činnost Hnutí 6. dubna, které se podílelo na svržení někdejšího egyptského prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011, uvedl egyptský deník Al-Ahrám.

  • Skupina byla v revolučním roce 2011 označovaná za součást demokratických sil v Egyptě. Současný režim, který se opírá o armádu, loni uvěznil tři členy jejího vedení a obvinil je z nelegálních protestů a očerňování státu.
  • Pondělním rozhodnutím soud reaguje na stížnost jednoho advokáta, podle něhož se hnutí dopouští hanobení státu a spolčuje se se zahraničními organizacemi.
  • Hnutí vzniklo na jaře roku 2008 na podporu dělníků z města Mahalla al-Kubrá, kteří se chystali 6. dubna uspořádat stávku. Začalo pak pořádat politické debaty na Facebooku a v lednu 2009 už mělo údajně 70 000 stoupenců. Byli mezi nimi hlavně mladí vzdělaní lidé, kritizovali vládu za nepotismus a požadovali svobodu projevu. Symbolem hnutí je stejně jako v případě srbské strany Otpor zaťatá pěst.
,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR DEVELOPER (35 000 - 50 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč