26. května 2019 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud v Iráku poslal na smrt tři Francouze za členství v IS, dalších devět čeká na rozsudek

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: SOHR

Bagdád Bagdádský soud v neděli vynesl rozsudky smrti nad třemi Francouzi za jejich členství v teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP, podle níž byla trojice zadržena v Sýrii a letos v únoru pak s dalšími devíti Francouzi převezena do Iráku. Podle iráckého zákona je možné se proti rozsudku odvolat do 30 dní.

„Byli odsouzeni k popravě, protože se dokázalo, že byli členy teroristické organizace Islámský stát,“ citovala agentura Reuters pracovníka soudu. Podle AFP jsou odsouzenými Kévin Gonot, Léonard Lopez a Salim Machoua.

Irácký soud už dříve rozhodl o třech jiných francouzských občanech - Mélině Boughedirové, Djamile Boutoutaouové a Lahc?novi Gueboudjovi. Všichni dostali doživotní tresty, což znamená, že musejí být ve vězení nejméně 20 let. Devět dalších francouzských občanů v Iráku soud ještě čeká. Irácké soudy již nejvyšší trest uložily desítkám džihádistů původem ze zahraničí.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz