10. prosince 2013 14:38, aktualizováno  20:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud v JAR opět odložil Krejčířův případ. Kvůli pietě za Mandelu

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu | foto: ČTK

JOHANNESBURG Jednání jihoafrického soudu o případném propuštění českého podnikatele Radovana Krejčíře na kauci bylo z úterý přeloženo na středu, neboť soudní úředníci zamířili na tryznu za zemřelého jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandelu. Na Twitteru o tom informovala jihoafrická novinářka Karyn Maughanová, která soud s Krejčířem od jeho začátku sleduje. Následně upřesnila, že soudní překladatel a zapisovatelka sami požádali o dřívější uvolnění.

Podle další jihoafrické žurnalistky Amandy Watsonové opětovné odložení jednání o kauze Krejčíře příliš nepotěšilo. Svou zprávu na Twitteru doplnila fotografií českého podnikatele komentovanou slovy: "Rozmrzelý Krejčíř poté, co magistrátní soud odročil žádost o kauci na zítřek kvůli tryzně za Mandelu."

Krejčíř výjimečně neplnil novinové stránky

Krejčíř je běžně středem zájmu jihoafrických médií, po Mandelově skonu však pozornost věnovaná jeho případu citelně poklesla. Zatímco ještě v pondělí zpravodajské portály přinesly zprávy o vývoji případu kvůli jeho žádosti o kauci, dnešnímu odročenému jednání se již vůbec nevěnovaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedinou obsáhlejší zprávu o Krejčířovi několik minut po půlnoci přinesl jihoafrický deník The Times, který popisoval pondělní stání. Tento text ještě dopoledne na svém webu zveřejnily jihoafrické noviny Business Day. O kontroverzním Čechovi dnes naopak vůbec neinformovaly portály Eyewitness News, iol.co.za, news24 či The Citizen, kde Krejčíř často plní titulní stránky.

Zájem o Krejčíře ochladl nejen mezi novináři, ale i mezi běžnými Jihoafričany. Dokazuje to aktivita na Twitteru, kde nyní osud českého uprchlíka až na výjimky nikoho nezajímá. Středobodem současného jihoafrického zpravodajství i tweetování je zesnulý Mandela, na jehož počest se dnes v Johannesburgu konala tryzna za účasti světových představitelů.

Krejčíře jihoafrická policie zatkla na konci listopadu kvůli podezření z pokusu o vraždu a z únosu bratra drogového kurýra, který měl údajně pro českého podnikatele dopravit 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč) do Austrálie. Kurýr i s drogami ale zmizel a Krejčíř se k němu chtěl dostat přes mužova bratra. Podnikatel všechna obvinění popírá stejně jako tři jeho údajní komplicové, kteří byli obviněni spolu s ním.

Rozhodnutí, zda Krejčíře a trojici Jihoafričanů ponechá ve vazbě, nebo je propustí na kauci, soud v Johannesburgu odložil už několikrát. Čech nabídl soudu záruku 50 000 randů (100 000 Kč) a ujišťoval ho, že ze země neuprchne.

Prokurátor s povolením kauce nesouhlasí; obává se, že Krejčíř zmizí nebo že se pokusí zastrašovat svědky. Někteří z nich prý už dostali výhrůžky a zastrašován byl údajně i sám žalobce Louis Mashiane.

O Krejčířově útěku

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005 před policejním vyšetřováním. Do JAR přiletěl o dva roky později ze Seychel a jihoafrická média ho spojují s řadou zločinů v zemi; prokuratura mu ale dosud před jihoafrickým soudem žádnou trestnou činnost neprokázala.

Česko se zatím neúspěšně snaží o Krejčířovo vydání; podnikatel ale v JAR požádal o azyl a až do vyřešení této záležitosti nemůže být díky uprchlickému statusu deportován. Zatím poslední jednání jihoafrického soudu o Krejčířově vydání bylo v pondělí odloženo na 19. prosince.

V Česku soud Krejčíře nedávno pravomocně odsoudil k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Lidovky.cz, ČTK