Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud v Texasu na neurčito zablokoval Bidenův zákaz deportací, prý porušuje federální zákony

Americký prezident Joe Biden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Joe Biden. | foto: Reuters

AUSTIN (USA) Federální soudce v Texasu Drew Tipton v úterý zablokoval na neurčito vymáhání 100denního moratoria na deportace imigrantů z USA, které po svém nástupu do funkce zavedl prezident Joe Biden. Prodloužil tím původní krátkodobý zákaz z konce ledna. Bidenova administrativa dosud neuvedla, zda se proti rozhodnutí odvolá, napsala agentura AP.

Tipton, jehož do funkce jmenoval exprezident Donald Trump známý svým tvrdým postojem k imigraci, vyhověl stížnosti státu Texas, podle nějž Bidenovo nařízení porušuje federální zákony a uvaluje na státy dodatečné finanční náklady.

Biden navrhl moratorium na deportace jakou součást širšího plánu na úpravu americké imigrační politiky po čtyřletém působení Trumpa, který učinil z tvrdého postoje k přistěhovalectví jedno ze zásadních témat své politické kampaně.

Mnichovské bezpečnostní konference se zúčastnil Joe Biden (vlevo), Angela...
Americký prezident Joe Biden.

Demokratický prezident již také předložil návrh rozsáhlé reformy imigrační politiky, který by například dovolil vystoupit z ilegality asi 11 milionům přistěhovalců žijících v USA bez patřičných povolení. Vydal rovněž řadu doporučení a pokynů ohledně toho, na koho se mají zaměřovat pohraničníci a imigrační pracovníci.

Soudce Tipton původně 26. ledna rozhodl, že Bidenovo moratorium není v souladu s federálními zákony a že jej federální administrativa dostatečně neodůvodnila. Jeho dočasný zákaz měl vypršet v úterý.

Podle AP rozhodnutí soudu neznamená, že by Spojené státy musely okamžitě začít s deportacemi v podobném tempu, kterým je prováděly před vyhlášením moratoria. I bez Bidenova zákazu mají americké imigrační agentury značný prostor ohledně toho, jak přísně budou vynucovat odchod některých přistěhovalců bez povolení a jak rychle zpracují jejich případy.

Úřady však v době od Tiptonova prvního rozhodnutí vrátily 15 lidí na Jamajku a stovky dalších do Střední Ameriky. Bidenova administrativa rovněž ze země vylučuje přistěhovalce na základě samostatného procesu, který s odvoláním na pandemii covidu-19 a zákony o ochraně veřejného zdraví započal Trump.

Právní bitvy ohledně zákazu deportací jsou podle AP první předzvěstí dalších sporů mezi republikány a Bidenovou administrativou o imigrační politiku. Demokraté stejným způsobem bojovali u soudů proti řadě kroků přijatých Trumpem. Téměř před čtyřmi lety například exprezident vyhlásil zákaz cest do USA pro obyvatele sedmi převážně muslimských zemí, jehož vymáhání však u soudů úspěšně napadly demokratům nakloněné zájmové skupiny. Biden pak zákaz hned po nástupu do funkce zrušil.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...