25. července 2019 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dočasná stopka pro Trumpovy reformy. Soud v USA prozatímně zablokoval omezení práva na azyl

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

San Francisco Federální soud ve Spojených státech dočasně zablokoval zpřísnění podmínek pro získání azylu v USA, které prosadila administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Právo na azyl chtěla americká vláda upřít osobám vstupujícím na území USA ze třetí země, nikoli tedy přímo z domovského státu.

Rozhodnutí, které vymáhání nových pravidel dočasně zablokovalo, učinil federální soud v San Francisku jen několik hodin poté, co federální soud ve Washingtonu rozhodl, že Trumpova administrativa může ve vymáhání přísnějších pravidel pokračovat.

Úřady pro dohled nad migrací zadržují muže při operaci v Escondidu v...
Dítě a otec, kteří chtěli imigrovat do USA, se nevzdávají svých snů ani poté,...

Opatření americké vlády, které vstoupilo v platnost minulý týden, je podle amerických médií namířeno především proti uprchlíkům ze středoamerických států Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko.

Podle dosud platných pravidel neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. V Severní Americe má tento status zatím jen Kanada. Podle nových pravidel by neměli mít právo na azyl ani občané třetích zemí, kteří přijdou do Spojených států přes jižní hranici s Mexikem.

Podle vládních statistik přejde americko-mexickou hranici měsíčně několik desítek tisíc středoamerických rodin. Jejich počty přitom neustále rostou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz