25. července 2019 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dočasná stopka pro Trumpovy reformy. Soud v USA prozatímně zablokoval omezení práva na azyl

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

San Francisco Federální soud ve Spojených státech dočasně zablokoval zpřísnění podmínek pro získání azylu v USA, které prosadila administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Právo na azyl chtěla americká vláda upřít osobám vstupujícím na území USA ze třetí země, nikoli tedy přímo z domovského státu.

Rozhodnutí, které vymáhání nových pravidel dočasně zablokovalo, učinil federální soud v San Francisku jen několik hodin poté, co federální soud ve Washingtonu rozhodl, že Trumpova administrativa může ve vymáhání přísnějších pravidel pokračovat.

Úřady pro dohled nad migrací zadržují muže při operaci v Escondidu v...
Dítě a otec, kteří chtěli imigrovat do USA, se nevzdávají svých snů ani poté,...

Opatření americké vlády, které vstoupilo v platnost minulý týden, je podle amerických médií namířeno především proti uprchlíkům ze středoamerických států Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko.

Podle dosud platných pravidel neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. V Severní Americe má tento status zatím jen Kanada. Podle nových pravidel by neměli mít právo na azyl ani občané třetích zemí, kteří přijdou do Spojených států přes jižní hranici s Mexikem.

Podle vládních statistik přejde americko-mexickou hranici měsíčně několik desítek tisíc středoamerických rodin. Jejich počty přitom neustále rostou.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč