Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
12. června 2015 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud: Za smrt černošského chlapce by měli být policisté obžalováni

Ke střelbě došlo v obci Chardon ležící asi 50 kilometrů východně od Clevelandu ve státě Ohio  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ke střelbě došlo v obci Chardon ležící asi 50 kilometrů východně od Clevelandu ve státě Ohio | foto: Reuters

CLEVELAND Soudce v americkém státě Ohio ve čtvrtek navrhl obžalovat dvojici clevelandských policistů za zabití dvanáctiletého černocha, který měl v ruce repliku pistole. Podle soudce existuje dostatek důkazů pro obvinění, rozhodnutí je však v kompetenci prokuratury a velké poroty.

O stanovisko soud podle agentury AP požádali aktivisté protestující proti údajně diskriminačnímu přístupu policie vůči černošské menšině.

Clevelandský městský soudce Ronald Adrine konstatoval, že důkazy umožňují obvinit mladého policistu Timothyho Loehmanna z vraždy, neúmyslného zabití, zabití z nedbalosti či úmyslného zanedbání povinností. Jeho zkušenější kolega Frank Garmback by pak podle soudce mohl být obviněn za poslední dva zmíněné činy.

Odmítl odevzdat repliku zbraně

Případ, k němuž došlo loni v listopadu, se stal se jedním ze série zabití černochů bělošskými policisty, které během posledního roku vyvolávají bouřlivé protesty části veřejnosti. Dvojice policistů podle zveřejěného videozáznamu přijela k Tamiru Riceovi, který si v parku pohrával s replikou zbraně. Když jim chlapec odmítl pistoli odevzdat, Loehmann do něj začal pálit. Následkům zranění dítě v nemocnici podlehlo.

Policie okresu Cuyahoga nedávno dokončila vyšetřování incidentu a výsledky předala prokuratuře. Ta materiály zpracovává a předloží je velké porotě, aby rozhodla o případném vznesení obvinění. Velká porota rozhoduje ve všech podobných případech možných závažných trestných činů spáchaných policisty, ve většině zmíněných případů zabití černochů je zprostila viny.

ČTK