Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Půl miliarda z Koženého chaty se snad vrátí do Česka

Svět

  10:28
NEW YORK - Soud ve státě New York zakázal Viktorovi Koženému disponovat s 22 miliony dolarů (asi 413 milionů korun) z prodeje luxusní americké horské chaty. Oznámil to likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Zdeněk Častorál, který usiluje o to, aby se peníze vrátily zpět do Česka.

Viktor Kožený na Bahamách

Soud zároveň nařídil na 18. července ústní jednání. V navazujícím řízení pak bude Harvardský průmyslový holding (HPH) usilovat o vydání trvalého zadržovacího příkazu, omezujícího dispozici s těmito finančními prostředky. "Přestože je celý proces teprve na začátku, budu jménem českých poškozených akcionářů HPH nadále usilovat o co nejlepší uspokojení akcionářů formou likvidačního zůstatku," dodal Častorál.

Chata v Aspenu

Američané chatu v Aspenu zabavili a prodali za 413 milionů korun již před několika lety, přestože ji podnikatel přepsal na svou matku. Podle prokuratury používal Kožený dům k podvodným investicím.

Akcionáři bývalých harvardských fondů by tak mohli dostat alespoň částečného odškodnění. Kontroverzní podnikatel podle nepravomocného rozsudku způsobil v 90. letech HPH několikamiliardovou škodu. V USA je Kožený podezřelý z uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.

České soudy se ke kauze vrátí na podzim
Pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek nad Koženým v červenci 2010. Spolu se svým kolegou Borisem Vostrým podle něj v letech 1995 a 1996 převáděl majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci. Způsobili prý škodu 16 miliard korun. Kožený považuje tento proces za politický.

Kožený žije od roku 1995 na Bahamách. Tamní policie ho kvůli americké žádosti o extradici zatkla v říjnu 2005. Po 19 měsících ve vazbě v bahamské věznici byl finančník propuštěn na kauci 300.000 dolarů (5,8 milionu korun). V roce 2007 bahamský soud rozhodl, že Kožený se nedopustil zločinů umožňujících vydání.

České soudy se ke kauze Koženého a Vostrého vrátí letos na podzim. Advokáti obou obžalovaných mužů se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu odvolali. Vostrý je také stíhán jako uprchlý.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat