Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Soud začal posuzovat, zda přijme obžalobu v případu vraždy slovenského novináře Kuciaka

Marián Kočner u soudu. foto: Reuters

Pezinok (Slovensko) - Soud na Slovensku ve čtvrtek začal rozhodovat o tom, zda přijme obžalobu na čtyři obviněné v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Žádný ze zmíněné čtveřice obviněných neprojevil zájem uzavřít s prokurátorem dohodu o trestu výměnou za doznání. Advokát jednoho z obviněných Marek Para u soudu tvrdil, že při vyšetřování případu došlo k porušení práv obhajoby.
  9:39aktualizováno  11:21

Para řekl, že obhajoba neměla po skončení vyšetřování k dispozici celý spis. Namítal rovněž údajná procesní pochybení při zřízení společného vyšetřovacího týmu s Europolem, dále chybějící dokumenty ve spisu a skutečnost, že podle něj některé analýzy a dokumenty nevypracovali členové vyšetřovacího týmu.

Právě porušení práv obhajoby může být důvodem k tomu, aby soud kauzu při předběžném projednání vrátil prokuratuře. Para je právním zástupcem podnikatele Mariana Kočnera, který je obviněn z toho, že si objednal vraždu Kuciaka, při které byla zastřelena i jeho snoubenka Martina Kušnírová. Kuciak ve svých článcích psal také o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách.

Obžalobu posuzuje Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy.

Specializovaný trestní soud bude v Pezinku na veřejném líčení rozhodovat o...
Mezi obžalovanými je podnikatel Marian Kočner, jenž si podle vyšetřovatelů...

Na předběžné projednání obžaloby přišli také rodiče zavražděného reportéra a jeho přítelkyně. Samotné líčení za přítomností desítek zástupců médií a za přísných bezpečnostních opatření soud nesvolal do svého sídla, ale do blízké budovy justiční akademie, kde se nachází velká místnost pro soudní líčení.

Objednávku Kuciakovy vraždy jedna z obžalovaných a Kočnerova známá Alena Zsuzsová podle dostupných informací předala Zoltánu Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka. Obžalobu prokurátor podal kromě Kočnera a Zsuzsové také na Szabóa a Marčeka; kromě zmíněné dvojnásobné vraždy se obžaloba týká i vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016.

Kočner, Marček, Szabó i Zsuzsová u soudu prohlásili, že nemají zájem uzavřít v případu s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která by jim výměnou za doznání umožnila uložit nižší trest než v řádném procesu. Všem hrozí doživotí. Proti uzavření dohody o vině a trestu se zmíněnou čtveřicí se vyslovil i prokurátor.

Naopak, Andruskó, který s policií při vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové spolupracoval, v případu už v říjnu dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel. Tato dohoda podléhá schválení soudem, který ji projedná na konci prosince.

Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj