Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud začal posuzovat, zda přijme obžalobu v případu vraždy slovenského novináře Kuciaka

Marián Kočner u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marián Kočner u soudu. | foto: Reuters

Pezinok (Slovensko) Soud na Slovensku ve čtvrtek začal rozhodovat o tom, zda přijme obžalobu na čtyři obviněné v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Žádný ze zmíněné čtveřice obviněných neprojevil zájem uzavřít s prokurátorem dohodu o trestu výměnou za doznání. Advokát jednoho z obviněných Marek Para u soudu tvrdil, že při vyšetřování případu došlo k porušení práv obhajoby.

Para řekl, že obhajoba neměla po skončení vyšetřování k dispozici celý spis. Namítal rovněž údajná procesní pochybení při zřízení společného vyšetřovacího týmu s Europolem, dále chybějící dokumenty ve spisu a skutečnost, že podle něj některé analýzy a dokumenty nevypracovali členové vyšetřovacího týmu.

Právě porušení práv obhajoby může být důvodem k tomu, aby soud kauzu při předběžném projednání vrátil prokuratuře. Para je právním zástupcem podnikatele Mariana Kočnera, který je obviněn z toho, že si objednal vraždu Kuciaka, při které byla zastřelena i jeho snoubenka Martina Kušnírová. Kuciak ve svých článcích psal také o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách.

Obžalobu posuzuje Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy.

Specializovaný trestní soud bude  v Pezinku na veřejném líčení rozhodovat o...
Mezi obžalovanými je podnikatel Marian Kočner, jenž si podle vyšetřovatelů...

Na předběžné projednání obžaloby přišli také rodiče zavražděného reportéra a jeho přítelkyně. Samotné líčení za přítomností desítek zástupců médií a za přísných bezpečnostních opatření soud nesvolal do svého sídla, ale do blízké budovy justiční akademie, kde se nachází velká místnost pro soudní líčení.

Objednávku Kuciakovy vraždy jedna z obžalovaných a Kočnerova známá Alena Zsuzsová podle dostupných informací předala Zoltánu Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka. Obžalobu prokurátor podal kromě Kočnera a Zsuzsové také na Szabóa a Marčeka; kromě zmíněné dvojnásobné vraždy se obžaloba týká i vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016.

Kočner, Marček, Szabó i Zsuzsová u soudu prohlásili, že nemají zájem uzavřít v případu s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která by jim výměnou za doznání umožnila uložit nižší trest než v řádném procesu. Všem hrozí doživotí. Proti uzavření dohody o vině a trestu se zmíněnou čtveřicí se vyslovil i prokurátor.

Naopak, Andruskó, který s policií při vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové spolupracoval, v případu už v říjnu dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel. Tato dohoda podléhá schválení soudem, který ji projedná na konci prosince.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!