11. března 2017 13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soudce odmítl pozastavit platnost Trumpova migračního příkazu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

WASHINGTON Platnost nového protiimigračního výnosu amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítl pozastavit stejný soudce, který se postavil proti původnímu dekretu. Informoval o tom v sobotu zpravodajský web BBC.

Federální soudce ve washingtonském Seattlu James Robart ovšem odmítl pozastavit nový protiimigrační výnos z procedurálních důvodů a neposuzoval nový dokument jako takový. Věcné rozhodnutí prý může učinit pouze tehdy, když bude na nový dekret podána stížnost.

Washingtonský generální prokurátor žádal Robarta, aby soudní příkaz pozastavující platnost původního výnosu rozšířil i na nový dekret. Podle prokurátora se sice druhé nařízení týká menšího počtu lidí mířících do USA - nově například pomíjí majitele platných víz či trvalých pracovních povolení -, jeho princip se však nemění.

Americké ministerstvo spravedlnosti však upozornilo, že rozhodnutí o původním dekretu se na nový protiimigrační výnos vztahovat nemůže.

O pozastavení platnosti druhého Trumpova protimigračního dekretu již dříve požádaly u soudů americké státy Havaj, Oregon a New York.

Nový protiimigrační dekret, který Trump podepsal 6. března, zakazuje na 90 dní vstup do USA občanům šesti většinově muslimských zemí. Týká se jen žadatelů o nová víza; držitelé platných víz budou moci nadále do Spojených států cestovat. Dekret se vztahuje na občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Oproti původním dekretu se omezení netýká Iráku. V praxi se má uplatňovat od 16. března. O havajské stížnosti chce federální soudce na Havaji rozhodnout 15. března.

Původní Trumpův dekret vyvolal v USA chaos a narazil na protesty právních odborníků. Nové znění Bílý dům podle expertů mnohem pečlivěji zformuloval a jeho napadení u soudu bude proto obtížnější.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz