23. srpna 2011 18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soudce stáhl obvinění Strausse-Kahna ze sexuálního útoku

Dominique Strauss-Kahn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominique Strauss-Kahn | foto: ČTK

NEW YORK Newyorský soudce stáhl obvinění bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiquea Strausse-Kahna ze sexuálního útoku.

Podle očekávání tak ukončil případ, který se táhl od 14. května a který výrazně ovlivnil finanční svět i francouzskou vnitropolitickou scénu.

O STAŽENÍ ŽALOBY

NEWYORSKÁ KAUZA STRAUSSE-KAHNA

Hlavní události v kauze bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna, který byl obviněn z pokusu o znásilnění:

14. května - Americká policie vzala do vazby šéfa MMF a podle průzkumů favorita prezidentských voleb ve Francii v příštím roce Dominiqua Strausse-Kahna (DSK) kvůli obvinění, že sexuálně napadl pokojskou v luxusním manhattanském hotelu. DSK byl zadržen na newyorském letišti Johna Kennedyho, odkud měl odletět do Paříže. Pokojská, kterou údajně nutil k orálnímu sexu, byla s drobnými zraněními převezena do newyorské nemocnice.

15. května - Newyorský žalobce obvinil DSK z pokusu o znásilnění, z omezování osobní svobody a ze sexuálně motivovaného trestného činu.

16. května - Newyorský soud odmítl propustit DSK na kauci.

17. května - DSK byl převezen z policejní cely do věznice na newyorském ostrůvku Rikers.

18. května - Deník New York Post napsal, že údajná oběť DSK, dvaatřicetiletá žena původem z Guineje, je možná nakažená virem HIV. Bratr údajné oběti zdůraznil, že jeho sestra je zbožná muslimka a nesvádí muže.

19. května - DSK rezignoval na funkci šéfa MMF. Americká justice se ho krátce poté rozhodla postavit před soud kvůli obvinění ze sexuálního napadení pokojské, za což hrozí až 25 let vězení. Soudce ho propustil na kauci milion dolarů do domácího vězení.

25. května - DSK musel kvůli stížnostem sousedů změnit adresu, umístěn byl ve vile v newyorské čtvrti Tribeca.

6. června - DSK stanul před soudem v New Yorku, kde podle očekávání uvedl, že je nevinen.

1. července - Newyorský soudce propustil DSK z domácího vězení a rozhodl, že dostane zpět kauci. Z USA ale francouzský politik odjet nesměl, jeho cestovní doklady zůstaly v amerických rukou.

5. července - Trestní oznámení pro pokus o znásilnění v roce 2003 podala na DSK ve Francii francouzská novinářka a spisovatelka Tristane Banonová.

8. července - Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování v kauze Banonové.

8. srpna - Právníci pokojské newyorského hotelu Sofitel Nafissatou Diallové podali na DSK žalobu o odškodnění.

22. srpna - Newyorský prokurátor požádal soudce, aby případ obvinění DSK ze sexuálního útoku na hotelovou pokojskou v New Yorku odložil; důvodem je prý nedůvěryhodnost údajné oběti.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.