Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Španělská prokuratura žádá soud o uvalení vazby na 13 členů katalánské vlády

Svět

  10:43aktualizováno  13:04
MADRID, BARCELONA - Španělská prokuratura požádala vyšetřující soudkyni o uvalení vazby na 13 ze 14 členů odvolané katalánské vlády, včetně expremiéra Puigdemonta. Bývalé vedení Katalánska viní španělská prokuratura ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost této autonomní oblasti. Madridský soudce, před nímž měli ve čtvrtek vypovídat bývalí členové vedení katalánského parlamentu, odložil jejich výslechy na příští týden.

Odvolaní členové katalánské vlády přichází na soudní jednání. foto: Reuters

O uvalení vazby má nyní rozhodnout vyšetřující soudkyně Carmen Lamelaová, která takto rozhodla před nedávnem o uvalení vazby na dva separatistické lídry.

Jiná španělská média zatím uvádějí, že prokuratura požádala o uvalení vazby na osm z devíti exministrů, kteří se ve čtvrtek dostavili k výslechům do Madridu. Exministr Santi Vila, který podal demisi před týdnem na protest proti chystané rezoluci o nezávislosti Katalánska, se může vazbě vyhnout zaplacením kauce.

Vyšetřující soudce ve čtvrtek odložil výslechy bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové a dalších pěti bývalých členů vedení regionálního parlamentu na 9. listopadu. 

Soudce tak učinil na žádost jejich advokátů, aby měli dostatek času připravit obhajobu. Výslechy exministrů sesazené katalánské vlády, které se konají také ve čtvrtek v Madridu, ale u jiného soudu, pokračují.

Odvolaný katalánský místopředseda vlády Oriol Junqueras.
Exministr zahraničí Raül Romeva mává lidem před budovou Nejvyššího soudu.

Bývalí členové vedení katalánského parlamentu měli ve čtvrtek vypovídat kvůli obvinění ze vzpoury, jehož se měli podle prokuratury dopustit svými snahami o nezávislost Katalánska. Obvinění, které prokuratura vznesla teprve toto pondělí, se týká mimo jiné toho, že tito katalánští politici přispěli k přijetí několika dokumentů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě.

Paralelní soud s exministry začal s asi hodinovým zpoždění, jako první předstoupil před vyšetřujícího soudce exministr a bývalý mluvčí katalánské vlády Jordi Turull, který využil svého práva nevypovídat. Pouze pět ze 14 členů bývalé vlády k soudu nedorazilo, předpokládá se, že jsou všichni v Belgii, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta.

Soudní řízení doprovází prostesty a pocit nespravedlnosti

Někteří politici čtvrteční soudní řízení kritizovali. Za „politickou mstu“ označila obvinění bývalého katalánské vedení například barcelonská starostka Ada Colauová, která už avizovala, že ve 12 hodin na 10 minut přeruší zasedání barcelonských radních. K takovému protestu vyzvaly katalánské separatistické organizace ANC a Omnium, jejichž lídři jsou už dva týdny ve vazbě kvůli demonstracím před referendem. V poledne se má také konat demonstrace před sídlem katalánské vlády v Barceloně.

Případné uvalení vazby pro ty, kteří nedorazili k výslechu, dnes už kritizoval například poslanec levicové koalice Xavier Domenech. „Pokud na někoho uvalí vazbu, všechno se tím jen zhorší,“ řekl Domenech. „Tohle se nikdy nemělo stát, soudy se ten konflikt nevyřeší. Je tu pocit nespravedlnosti,“ uvedl dnes Artur Mas, který byl katalánským premiérem před Puigdemontem a který přijel sesazenou vládu k soudu podpořit. K nepřítomnosti Puigdemonta Mas řekl, že „má právo na vlastní strategii“.

Autor: